Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 - 11:03

Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin

SIERADZKI FESTIWAL MUZYKUJĄCYCH RODZIN 2017

Tuż po Światowym Dniu Rodziny, który obchodziliśmy 15 maja, w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu, w czwartek 18 maja 2017 r. spotkały się muzykujące rodziny. Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin wpisał się dość wyraźnie w pejzaż muzyczny Sieradza. Został również dostrzeżony na forum ogólnopolskim. Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu za organizację Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin zostało nominowane do nagrody "Tulipany Narodowego Dnia Życia", która jest przyznawana za promowanie wartości rodzinnych.
"Tulipany Narodowego Dnia Życia" są wręczane od 8 lat z okazji Narodowego Dnia Życia, który - na mocy uchwały Sejmu z 2004 r. - jest obchodzony 24 marca. Wyróżnienie jest przyznawane w kilku kategoriach, m.in.: samorząd przyjazny rodzinie, dziennikarz, przedsiębiorca, kultura. Celem nagrody jest "dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowania silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną".
W roku 2017 laureatami nagrody zostali: wyróżnienie specjalne - Rząd Rzeczpospolitej Polskiej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inicjatywa społeczna - tato.net , dziennikarz - Mira Jankowska, dzieło kultury TVP ABC, przedsiębiorstwo Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, samorząd Ząbki.
Już po raz siódmy sieradzkie rodziny spotkały się w gościnnej Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu, aby zaprezentować wyniki swojej pracy, spotkać się ze znajomymi, wymienić doświadczenia, porozmawiać o muzyce oraz o problemach dnia codziennego. Dzień ten był przede wszystkim świętem muzyki i świętem rodziny.
Wspólne muzykowanie z pewnością wzmacnia więzy między członkami rodziny. Sprawia, że zaczynają rozumieć się lepiej, choć grając nie posługują się słowami. Ale grając myślą i czują bardzo podobnie. Muszą poświecić swój czas dla wspólnego dobra pracując nad osiągnięciem wspólnego celu. Zdobywają w ten sposób bezcenne doświadczenie, które w przyszłości może procentować. Formuła festiwalu daje możliwość wystąpienia obok doświadczonych muzyków tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z muzyką. Chodzi o to, aby radość z wykonywania muzyki mogli czerpać wszyscy, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, pochodzenie i zamożność.
Na widowni zasiedli członkowie rodzin – ciocie, babcie, wujkowie, dziadkowie, rodzeństwo sąsiedzi i znajomi występujących rodzin. A rodzin w tym roku było 12. W różnych zespołach zagrały łącznie 34 osoby, z których najmłodsza miała zaledwie 3 lata. Repertuar Sieradzan obejmował utwory od Bacha do szlagierów muzyki filmowej.
Organizatorem SFMR było Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Sieradzu. W przedsięwzięciu uczestniczy również PSM I st. w Sieradzu. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej profesor Michał Seweryński. Patronat medialny od wielu lat, tak i w tym roku sprawowała rozgłośnia „Nasze Radio”. Przepiękne statuetki, które otrzymała każda rodzina przygotował pan Czesław Łacwik.
Spotkamy się znów za rok.


Link do filmu:
www.youtube.com/watch />
www.nasze.fm/news,25178
infotydzien.info/platformy2/12925-sieradzki-festiwal-muzykuj%C4%85cych-rodzin-fotogaleria.html
sewerynski.pl/index.php/spotkania-prof-michala-sewerynskiego/
Już niebawem, w czwartek 18 maja 2017 r. o godzinie 18:00 odbędzie się finałowy koncert Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin. W gościnnej Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu pojawi się 12 rodzin. W różnych zespołach zagra łącznie 36 osób, z których najmłodsza ma zaledwie 3 lata. Sieradzkie rodziny zaprezentują między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Repertuar obejmie również wiele utworów z gatunku muzyki filmowej.
Organizatorem SFMR jest Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Sieradzu. W przedsięwzięciu uczestniczy również PSM I st. w Sieradzu. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej profesor Michał Seweryński. Patronat medialny sprawuje rozgłośnia „Nasze Radio”.
Zapraszamy wszystkich melomanów. WSTĘP WOLNY.


www.nasze.fm/news,25130
infotydzien.info/imprezy/12860-sieradz-festiwal-rodzin-muzykuj%C4%85cych-plakat.html
www.sieradz.eu/pl/news/sieradzki-festiwal-muzykuj%C4%85cych-rodzin-1
www.sieradztomy.pl/2017/05/sieradzki-festiwal-muzykujacych-rodzin.html
www.facebook.com/dziejesieradz/photos/pb.1541010639486214.-2207520000.1512209767./1887229401531001/ /> www.facebook.com/koncertysieradz/photos/pb.352989334730951.-2207520000.1512209739./1653834491313089/ />

"FERMATA" NOMINOWANA DO NAGRODY!


W środę 5 kwietnia 2017 r. w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi odbyła się gala wręczenia „Tulipanów Narodowego Dnia Życia".
Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu za organizację Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin zostało nominowane do nagrody "Tulipany Narodowego Dnia Życia", która jest przyznawana za promowanie wartości rodzinnych.
"Tulipany Narodowego Dnia Życia" są wręczane od 8 lat z okazji Narodowego Dnia Życia, który - na mocy uchwały Sejmu z 2004 r. - jest obchodzony 24 marca. Wyróżnienie jest przyznawane w kilku kategoriach, m.in.: samorząd przyjazny rodzinie, dziennikarz, przedsiębiorca, kultura. Celem nagrody jest "dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowania silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną".
W roku 2017 laureatami nagrody zostali: wyróżnienie specjalne - Rząd Rzeczpospolitej Polskiej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inicjatywa społeczna - tato.net , dziennikarz - Mira Jankowska, dzieło kultury TVP ABC, przedsiębiorstwo Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, samorząd Ząbki.
Towarzystwo Muzyczne FERMATA wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Sieradzu jest organizatorem Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin. Impreza jest organizowana cyklicznie od 2011 r. Każdego roku w Festiwalu bierze udział kilkanaście muzykujących rodzin. Plon dotychczasowych edycji to występ na sieradzkiej scenie ponad 80 rodzin z Sieradza i okolic.
Na scenie Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu pojawiają się wykonawcy w różnym wieku. Od pięcio do siedemdziesięciopięciolatków. Grają rodzeństwa, małżeństwa, dziadkowie z wnuczętami, rodzice z dziećmi. Podczas Festiwalu muzycy mają okazję do wymiany doświadczeń, zawarcia nowych znajomości i miłego spędzenia wolnego czasu. Na widowni miejsca zajmują głównie pozostali członkowie występujących rodzin. Panuje wyjątkowo rodzinna atmosfera.
W tym roku Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin został zaplanowany na dzień 18 maja. Jak zwykle odbędzie się w gościnnych progach PSM I st. w Sieradzu. Zapraszamy już teraz wszystkich miłośników muzyki na ten uroczysty koncert, a rodziny, które zechcą wziąć udział w imprezie jako wykonawcy prosimy o zgłoszenie się do organizatora do dnia 5 maja 2017 r. Regulamin, karta zgłoszenia i pozostałe informacje dostępne są na stronie internetowej
psmsieradz.pl/aktualnosci.php /> W bieżącym roku honorowy patronat nad SFMR objął profesor Michał Seweryński Senator RP.
Regionalna rozgłośnia radiowa „Nasze Radio” wypełni, jak w latach poprzednich, przestrzeń informacyjną o Festiwalu i jego przebiegu.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

www.nasze.fm/news,24785
SIERADZKI FESTIWAL MUZYKUJĄCYCH RODZIN 2016

„Już to, że zebrali się z różnych dzielnic miasta, z różnych układów rodzinnych,
z różnych mieszkań, domów, widoków ze swego okna, i razem wykonują,
czyli razem poddają się rozkazowi zapisanych na papierze dźwięków,
jest godne podziwu.”
Fragment wiersza „Muzyka” Czesława Miłosza doskonale opisuje to, co działo się w majowy wieczór, w środę 11-go o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. W szóstej edycji Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin wzięło udział 13 rodzinnych zespołów z Sieradza, Zduńskiej Woli Łodzi i Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród nich były rodziny, które pierwszy raz zaprezentowały si na naszym Festiwalu w bardzo ciekawym repertuarze. I tak Bartłomiej Gorczyca (syn) i Mariusz Gorczyca (tata) wykonali na trąbce i puzonie Dixieland Duet F. N. Ellisa. Bracia Modrzejewscy – Tymon i Leon zaprezentowali utwory na instrumenty perkusyjne i fortepian.
Ale Festiwal ma już swoich „weteranów”. Po raz szósty wzięły w nim udział siostry Klara i Wiktoria Nowaczyk. Do tej pory zawsze prezentowały utwory na skrzypce z akompaniamentem fortepianu. Tym razem, oprócz stałego repertuaru zaprezentowały również utwór na 4 ręce. Wiktoria pod okiem starszej siostry Klary rozwija swoje nowe umiejętności – grę na fortepianie.
Po raz drugi z Ostrowa Wielkopolskiego przyjechała do nas rodzina Gajdów. Pierwszym wspólnym, przed szerszą publicznością występem mamy Katarzyny z córką Anną Weroniką był występ na ubiegłorocznym SFMR. Od tego czasu panie grywają na Jasełkach, czy na uroczystościach kościelnych i rodzinnych. Cały czas wzbogacają swój repertuar o nowe utwory – coraz częściej we własnych aranżacjach. Program na tegoroczny Festiwal został opracowany samodzielnie przez Annę i Katarzynę, specjalnie – jak podkreślają, dla wspaniałej sieradzkiej publiczności.
Najprawdopodobniej bakcyl wspólnego, rodzinnego muzykowania rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany. Zaraziła się nim Julia Gola od swojej kuzynki Ani Gajdy. W karcie zgłoszenia na nasz Festiwal dziewczynki napisały o sobie: Uczęszczamy do trzeciej klasy szkoły muzycznej w Ostrowie Wlkp. Od dwóch lat wspólnie muzykujemy. Gościnnie występujemy na Jasełkach i finałach WOŚP. Stale się rozwijamy, a ostatnio jesteśmy zapraszane nawet na oprawę muzyczną imprez takich jak Dzień Kobiet i różnego rodzaju przyjęcia. Próbujemy własnych sił tworząc swoje aranżacje na dwoje skrzypiec.
Efekty wielogodzinnych prób w rodzinnym gronie zaprezentowali na scenie:
Maciej Wlazło – fortepian, Franciszek Wlazło – fortepian/perkusja, Ewa Wlazło – fortepian w utworach
S. Joplin – The Entertainer Temat z filmu Poszukiwacze zaginionej Arki Give my regards to Broadway Michalina Wieczorek – skrzypce, Wojciech Wieczorek – perkusja, Marcin Wieczorek – akordeon wykonując
J.S. Bach – Badinerie A. Cofalik – Bobry Klara Nowaczyk – fortepian, Wiktoria Nowaczyk – fortepian/skrzypce grając
E. Iwan – Mazurek E. Iwan – Polonez M. Hertel – Kartka z albumu Anna Weronika Gajda – skrzypce, Katarzyna Gajda – skrzypce prezentując
G. Caccini – Ave Maria Y. Kajiura – Decretum J. Maeda – Unjust Life L. Delibes – The Flower Duet Jej portret – z rep. Bogusława Meca Będziesz moją panią – z rep. Marka Grechuty Anna Gajda – skrzypce, Julia Gola – skrzypce w utworach
T. Morypiatsu – For Away Y. Kajiura – A Tender Feeling El condor passa Y. Takanashi – Kizuna Duet S. Wonder – I just coll to say I love you Kacper Brudel – akordeon, Antoś Brudel – akordeon grając
A. Piazzolla – Libertango S. Moniuszko – Prząśniczka Alicja Grześkowiak – skrzypce/fortepian, Andrzej Grześkowiak – fortepian przedstawiając publiczności
W. Kilar – Walc z filmu „Ziemia obiecana” S. Joplin – The Entertainer S. Foster – Oh! Susanna Tymon Modrzejewski – fortepian, Leon Modrzejewski – perkusja w utworach
K. Ninerailles – Hipopotam Sonatina Dominika Siemińska – fortepian, Aleksandra Siemińska – fortepian wykonując
Coldplay - Viva la vida Piotr Mytkowski – fortepian, Tomasz Mytkowski – klarnet w utworze
C. Debussy – Mały Murzynek Zofia Michałowicz – fortepian, Stanisław Michałowicz – fortepian, Olga Michałowicz – fortepian
F. Marchetti – Fascination P. Czajkowski – Taniec cukrowej wróżki z baletu „Dziadek do orzechów” Bartłomiej Gorczyca – trąbka, Mariusz Gorczyca – puzon prezentując
F. N. Ellis – Dixieland Duet Amelia Czyżak – skrzypce, Zuzanna Zawieja – skrzypce/fortepian, Julia Jarząb - flet/fortepian, Miłosz Jarząb – fortepian, Emil Jarząb – kontrabas grając
Ch. Beale – A bit like Bill W. Kilar – muzyka z filmu „Rodzina Połanieckich” Ennio i Andrea Morricone – Love theme z filmu Cinema Paradiso
Jak zwykle w drugiej części Festiwalu wystąpiła specjalnie zaproszona muzykująca rodzina. W bieżącym roku była to ormiańska rodzina Harutyunyanów z Kalisza.

Heghine Mkrtchyan (babcia) - absolwentka Konservatorium im.Komitasa w Erewaniu. Pracowała w Zespole Skrzypcowym Radia i Telewizji Armenii,w Erewańskiej Orkiestrze Kameralnej i w Konserwatorium w Erewaniu. W Polsce pracuje od 1994 roku w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, sprawując funkcję honorowego koncertmistrza. W 1996 założyła kwartet smyczkowy EGINE.
Jest nauczycielem dyplomowanym, uczy gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Melcera, a także prowadzi orkiestrę szkolną.
Promuje kulturę ormiańską, jest organizatorem wielu koncertów,wystaw malarskich i fotograficznych.
Otrzymała wiele nagród m.in. od Prezydenta RP, nagrodę Województwa Wielkopolskiego, nagrodę Władz Miasta,Listy Gratulacyjne od Ambasadora Armenii.

Kristine Harutyunyan (wnuczka) rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu pod kierunkiem mgr Heghine Mkrtchyan. Od dzieciństwa występowała na różnych festiwalach i koncertach, m.in. w Polsce, Niemczech i Armenii. W wieku 13 lat rozpoczęła współpracę z orkiestrą Sinfonietta Polonia i uczestniczyła w tournée po Polsce, Chinach i Francji. Kilkakrotnie występowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Flame International Music Competition w Paryżu i Citta di Barletta we Włoszech. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II-go stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Obecnie jest studentką poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w klasie prof. Mariusza Dereweckiego.

Arman Harutyunyan (wnuczek) – gitara - uczeń kl III cyklu IV-letni PSM I i II st im.Henryka Melcera w Kaliszu w klasie Anny Trenkler. Gra na koncertach solo, w zespołach, lubi kameralistykę.

W koncercie wzięła również udział pani Milena Julia Antoniewicz. Pianistka – kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno – Aktorskim, doktorantka na Wydziale Instrumentalnym oraz pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu. Prezes Stowarzyszenia Multi.Art.

Wśród utworów wykonanych przez rodzinę znalazły się następujące utwory:
J. S. Bach - Koncert d – moll ,cz.I na 2 skrzypiec, B. Britten - Melancholijna Serenada, F. Schubert – Sonata g – moll, F. Kreisler – Rondino, Komitas – Cirani car, F. Sor - Romans (duet+ gitara)

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki przekazane przez sponsorów: „Pracownię Graficzną R” Czesława Łacwika ze Zduńskiej Woli i UM Sieradza.
Organizatorem Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin było Towarzystwo Muzyczne FERMATA przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Sieradzu.
W tym roku patronat medialny nad SFMR roztoczyła rozgłośnia „Nasze Radio”.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia na You Tube i fotorelacji w zaprzyjaźnionych redakcjach.
Linki poniżej.


youtu.be/qND4ygTxtlA

www.youtube.com/watch />
www.nasze.fm/news,21813

sieradz.naszemiasto.pl/artykul/sieradzki-festiwal-muzykujacych-rodzin-zdjecia,3733904,artgal,t,id,tm.html

sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6635,muzykowaly-rodziny.html
SIERADZKI FESTIWAL MUZYKUJĄCYCH RODZIN 2015

W dniu 24 kwietnia 2015 roku o godzinie 17:00 na scenie sieradzkiej PSM zaprezentowały swoje możliwości muzykalne rodziny z Sieradza, Zduńskiej Woli i Ostrowa Wlkp. To wielkie przeżycie nie tylko dla rodziców i najbliższych, ale przede wszystkim dla dzieci, które mają okazję pochwalić się swym talentem przed większą publicznością.
Festiwal jest imprezą integrującą amatorski ruch muzyczny. Udział w nim może wziąć każdy początkujący muzyk wykonujący muzykę poważną.
Podczas imprezy uczestnicy mają okazję wymienić się doświadczeniami oraz pochwalić własnym repertuarem.
Festiwal ma zachęcać do zespołowego muzykowania, a przede wszystkim do rozpoczęcia gry na instrumentach oraz nauki śpiewu.
Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny miasta i regionu. Organizatorami tej cyklicznej imprezy są Towarzystwo Muzyczne FERMATA, PSM I st. i sieradzki Urząd Miejski.
Koncert ten już po raz drugi odbył się w nowej sali koncertowej PSM a swoje umiejętności zaprezentowało 29 osób.
Na scenie wystąpili:
Aleksandra Zawadzka – fortepian, Natalia Zawadzka – skrzypce, Małgorzata Szymczak – skrzypce w utworach: Miś z laleczką i Kowboj.
Maciej Wlazło – fortepian, Ewa Wlazło – fortepian w utworze Stary samochód.
Anna Weronika Gajda – skrzypce, Katarzyna Gajda – skrzypce w utworach: I.F. Mazas – Adagio i What child is this - 16th Century English Melody, J. Hook`a – I część Sonaty.
Franciszek Wlazło – fortepian, Dariusz Wlazło – akordeon zagrali temat z filmu Vabank.
Małgorzata Węglewska – skrzypce, Kinga Krakowska – skrzypce w utworach: Piosenka ukraińska i Piosenka kowboja.
Zofia Michałowicz – fortepian, Stanisław Michałowicz – fortepian, Olga Michałowicz – fortepian w utworze M. Schmit – Mała pantera.
Klara Nowaczyk – fortepian, śpiew, Wiktoria Nowaczyk – skrzypce, śpiew w utworach: E. Iwan – Polka, A. Cofalik, R. Twardowski – Kangur, J. Cygan – Przyjaciel wie.
Alicja Grześkowiak – skrzypce, Maria Grześkowiak – fortepian, Andrzej Grześkowiak – fortepian w utworach: M. Popławski – Taniec hiszpański, M. Popławski – Mazur.
Tomasz Mytkowski – klarnet, Piotr Mytkowski – fortepian w utworze P. Harvey – Chalumeau rag.
Amelia Czyżak – skrzypce, Zuzanna Zawieja – skrzypce, Julia Jarząb – flet, Miłosz Jarząb – kontrabas w utworach: T. Czyczyło – Mały kanon, W. Trapp – Oh Susanna, M. Giacchino – Le Festin.
Michalina Wieczorek – skrzypce, Wojciech Wieczorek – perkusja, Marcin Wieczorek – akordeon w utworach: L. Portnoff – Fantazja rosyjska nr 2, H. Mancini – Baby Elephant Walk.
Uczestnicy, swoją grą i zaangażowaniem udowodnili, że rodzinne muzykowanie to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu, to prawdziwa magia rodzinnego muzykowania.
Na zakończenie, jako gość specjalny festiwalu, wystąpił zespół Tarchała Quartet z Długopola Dolnego w powiecie kłodzkim, gmina Bystrzyca Kłodzka. Wykonali najlepsze przeboje muzyki klasycznej:
1. J.P.E. Martini – Plaisir d'amour.
2. W.A. Mozart – Eine kleine Nachtmusik.
3. J.S. Bach, Ch. Gounod – Ave Maria.
4. J. Strauss-syn – Nad pięknym modrym Dunajem.
5. J. Strauss-syn – polka – Tritsch-tratsch.
6. J. Bock – fantazja na tematy z musicalu Skrzypek na dachu.
7. J. Brahms – Taniec węgierski nr 5.

Relacja filmowa z Festiwalu na You Tube:

www.youtube.com/watch />SFMR 2017

"TULIPANY"

SFMR 2016

SIERADZKI FESTIWAL MUZYKUJĄCYCH RODZIN 2015  Karta zgłoszenia Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin   17 kB


Projekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl