Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 - 22:58

Scena Dla Młodych 2016

BARTOSZ SKIBIŃSKI - POWRÓT W WIELKIM STYLU

Bartosz Skibiński urodził się 12 marca 1998 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Pabianicach, w klasie prof. Małgorzaty Karwat. Od szóstej klasy szkoły podstawowej uczył się w klasie prof. Mariusza Zielińskiego. W związku z jego osiągnięciami artystycznymi od 2013 roku jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie talentów. Obecnie jest uczniem dr hab. prof. AM Łukasza Błaszczyka. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Łódzkiego z roku 2010 oraz 2014. W 2015 roku został stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Bierze czynny udział w licznych warsztatach skrzypcowych m. in. w Łańcucie, Bałoszycach, Lusławicach, Tomaszowie Mazowieckim, Żaganiu, pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak : Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Michał Grabarczyk, Łukasz Błaszczyk, Andrzej Gębski, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Izabela Ceglińska, Piotr Tarcholik. Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym, w kraju i za granicą. Od października br. jest członkiem Orkiestry Santander, z którą nagrał płytę m.in. z Koncertem e-moll F. Chopina i wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Tak utalentowany młody człowiek w poniedziałkowy wieczór zachwycił swoją grą publiczność zgromadzoną w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu. Mieliśmy okazję wysłuchać – Sarabandę i Gigue z II partity d-moll J. S. Bacha, Kaprys 17 Nicolo Paganiniego, część II – Andante z Koncertu skrzypcowego D – dur KV 218 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a po krótkiej przerwie Sonatę nr 3 na skrzypce solo – „Ballada” Eugene Ysaye oraz Koncert skrzypcowy D dur cześć I - Allegro maestoso – Tempo giusto Paganiniego.
Bartosz Skibiński na bis dla sieradzkich melomanów wykonał utwór, który zapoczątkował jego muzyczną karierę - „Łoś Patataj” - kompozycję Doroty Obijalskiej, gdyż pierwszym artystycznym sukcesem Bartosza było zdobycie w 2007 r. I miejsca podczas VI Regionalnych Prezentacji Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu, a w roku następnym zdobył w naszym mieście nagrodę Grand Prix na VII Regionalnych Prezentacjach Miniatur Skrzypcowych.
To w Sieradzu swoje pierwsze sukcesy skrzypcowe odnosił również tegoroczny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Robert Łaguniak, który także jest laureatem nagrody GRAND PRIX. W Konkursie Miniatur Skrzypcowych na przestrzeni kilkunastu lat brali udział młodzi skrzypkowie, którzy teraz są uczniami Szkół Muzycznych II st., studentami Akademii Muzycznych, a także budują swoja karierę muzyczną koncertując na scenach w Europie i świecie. Organizatorzy Konkursu Miniatur Skrzypcowych przyjaznego młodym skrzypkom czekają na kolejnych uczestników, dla których być może będzie on oknem na świat w skrzypcowym rozwoju.


www.youtube.com/watch /> sieradz.com.pl/zdjecia/sieradz/224746,sdm-bartosz-skibinski.htmlSCENA DLA MŁODYCH - BARTOSZ SKIBIŃSKI

Bartosz Skibiński – znakomity skrzypek powraca do Sieradza w wielkim stylu.
Od 2014 roku jest prowadzony w trybie indywidualnym ( za zgodą Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie) przez skrzypka, laureata Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, kameralistę, wieloletniego koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie, szefa katedry instrumentów skrzypcowych AM w Łodzi dr hab. prof. AM Łukasza Błaszczyka.
Bartosz Skibiński - Laureat Grand Prix podczas VII Regionalnych Prezentacji Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu oraz zdobywca I miejsca w roku 2007 podczas - VI Regionalnych Prezentacji Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu wystąpi w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu 5 grudnia 2016 r. o godzinie 18:00.
W programie znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Nicolo Paganiniego i innych.
WSTĘP WOLNY


wroblew.pl/index.php /> www.nasze.fm/news,23681
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7528,koncert-znakomitego-skrzypka.html
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncerty-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zapowiedz,3940311,artgal,t,id,tm.htmlRECITAL ANTOSIA I KACPRA BRUDELÓW


Kolejny sezon cyklu Scena Dla Młodych został zainaugurowany koncertem akordeonistów – Antoniego i Kacpra Brudelów.
Młodzi artyści wystąpili na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej solo i w duecie. Muzyczną podróż przez kilka kontynentów zaczęliśmy pod ich przewodnictwem w Łodzi, w mieście z którego pochodzą bracia Brudel. Koncert rozpoczęli „Prząśniczką” Stanisława Moniuszki - pieśnią znaną każdemu Łodzianinowi. Jest to historyczny hymn miasta włókniarzy. Pieśń napisana została w oryginale na głos kobiecy z towarzyszeniem fortepianu. Sieradzanie mieli okazję wysłuchać tego wykonania już po raz drugi – w maju tego roku bracia zagrali „Prząśniczkę” podczas Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin.
Z Łodzi przenieśliśmy się do Paryża. Kacper Brudel przepięknie zagrał utwór Franka Morroco pt.: „ Jesień w Paryżu”. Nuty spadały na słuchaczy niczym jesienne liście w Parc de Bagatelle.
Młodszy z braci – Antoś – znakomicie czuje się w repertuarze swingujacym. Pełne ekspresji wykonanie „Swingu” ze suity „Jazz divertimento” Andrieja Korbiejnikowa wywarło na słuchaczach niezapomniane wrażenie. W dalszej części koncertu Antoś potwierdził swoje upodobanie do synkopowanych rytmów prezentując zgromadzonej publiczności część IV „ Jazz divertimento” - „Charlestona”. Gromkie brawa były z pewnością zasłużone.
Anton Rubinstein to dziewiętnastowieczny rosyjski pianista, kompozytor i dyrygent.
Nie pisał utworów na akordeon, ale jego twórczość jest na tyle ciekawa, że niektóre utwory doczekały się opracowań na różne instrumenty, w tym na akordeon.
„Russkaja i Trepak” to utwór napisany prawdopodobnie z myślą o orkiestrze. Bardzo ciepło został przyjęty przez rosyjskich i ukraińskich bajanistów. Kacper po raz pierwszy publicznie wykonał dla Sieradzan ten znakomity utwór.
Odwiedziliśmy również Amerykę Południową, a ściślej mówiąc do Argentynę – ojczyznę tanga. A skoro tango to Astor Piazzolla. Piazzolla jest twórcą „nuevo tango” oryginalnego stylu tanga. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, lecz kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania. Rytm tanga bywa wyraźny, ale równocześnie ulega wyraźnym zakłóceniom. Harmonia również odbiega od tradycji, dzięki chromatyce, a nawet dysonującej chromatyce. Częste są nawiązania do jazzu. Wyraźnie zachowana jest natomiast charakterystyczna dla tanga atmosfera pewnej melancholii. "Nuevo tango" stanowiło tak daleko posunięte przetworzenie tanga tradycyjnego, że wielu Argentyńczyków do tego stopnia nie mogło się pogodzić z takim sposobem potraktowania ich narodowego tańca, że kompozytor spotykał się nawet z przejawami agresji.
W wykonaniu duetu akordeonowego usłyszeliśmy dwa tanga Astora Piazzolli - Adios Nonino i Libertango.
Koncert został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Nie obyło się bez bisów. Młodzi wirtuozi akordeonu zatoczyli muzyczny krąg wykonując na bis „Prząśniczkę” Moniuszki.


Poniżej link do filmu na YT
youtu.be/k0klC7winIA

sieradz.naszemiasto.pl/artykul/scena-dla-mlodych-w-sieradzu-zdjecia-film,3917985,artgal,t,id,tm.html
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7459,scena-dla-mlodych-brudelowie.html
www.nasze.fm/news,23524


SCENA DLA MŁODYCH - SEZON 2016/2017

Towarzystwo Muzyczne FERMATA i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu zaprasza wszystkich melomanów na pierwszy w tym sezonie koncert z cyklu SCENA DLA MŁODYCH.
Tym razem w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu w dniu 14 listopada 2016 r. o godzinie 18:00 usłyszymy bardzo uzdolnionych braci – Kacpra i Antosia.

Antoni Brudel- uczy się gry na akordeonie w klasie p. prof Pawła Zięby już od przeszło 4 lat, w tym krótkim okresie czasu zdołał kilkukrotnie zostać laureatem konkursów w Piotrkowie Trybunalskim, Brzezinach i Sochaczewie. W zeszłym roku brał również udział w Festiwalu Muzykujących Rodzin w Sieradzu razem ze swoim starszym bratem- Kacprem- z którym muzykuje już od ponad roku pod czujnym okiem p prof Pawła Zięby.  

Kacper Brudel- zgłębia tajniki gry na akordeonie już od ponad dekady, podczas której pracował pod kierunkiem dwóch profesorów- p. Pawła Zięby i p. Daniela Baranowskiego. Wraz ze swoim ukochanym instrumentem brał udział w konkursach w Polsce i regionie. Koncertował w takich miejscach jak Filharmonia Łódzka, Pałac Izraela Poznańskiego, Muzeum Białej Fabryki czy Sala Koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Na jego artystycznej ścieżce, jak do tej pory, Sieradz pojawił się dwa razy- rok temu na Festiwalu Muzykujących Rodzin i w nieco innej roli, na IV edycji festiwalu poezji obcojęzycznej Romantic Poetry Festival "And Poetry is Born" organizowanym przez II LO im. Stanisława Żeromskiego  w Sieradzu

Na co dzień Kacper i Antoś to dwóch spokojnych, aczkolwiek nie zawsze posłusznych chłopców kochających sport pod każdą postacią, czytanie książek i oczywiście swoich rodziców. Każdą wolną chwilę, a nie ma ich wiele, przeznaczają na granie w piłkę nożną w domu, czym doprowadzają do szału resztę domowników, czytanie coraz to dłuższych książek oraz wycieczki rowerowe. Nie brak także zajęć poza szkolnych - Kacper jest harcerzem i usilnie stara się do tego przekonać swojego młodszego brata, a Antek chodzi na angielski, do którego Kacpra już nikt nie przekona.

W wykonaniu młodych artystów, którzy wystąpią zarówno solo jak i w duecie usłyszymy między innymi Take Five Paula Desmonda, Prząśniczkę Stanisława Moniuszki i tanga Astora Piazzolli.

Zapraszamy 14 listopada 2016 r. o godzinie 18:00. Sala Koncertowa PSM I st. w Sieradzu.
WSTĘP WOLNY.www.nasze.fm/news,23476
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7423,koncert-braci.html
wroblew.pl/index.php /> www.sieradz.eu/pl/wydarzenia/data/2016-11-14PREMIERA FILMU "1 MIEJSCE"

20 października o 18:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu odbył się premierowy pokaz amatorskiego filmu krótkometrażowego pt. "I miejsce”. Gdy publiczność zapełniła salę, nagle światła zgasły i na ekranie pojawił się trailer filmu. Po jego obejrzeniu na scenę wszedł Patryk Miłek - reżyser i montażysta tego obrazu. Przywitał zgromadzonych gości, a następnie opowiedział krótko jak to się zaczęło oraz o czym on opowiada. Po tym niedługim przemówieniu nadszedł kluczowy moment - zaczęła się projekcja 15-sto minutowego filmu. Publiczność, a szczególnie aktorzy, oglądali go w skupieniu. Gdy pojawiły się napisy końcowe można było usłyszeć brawa, a następnie głos zabrała Kamila Bartos - główna bohaterka filmu. Opowiedziała o swoich pierwszych wrażeniach i doświadczeniach z planu filmowego. Po tych słowach jeszcze raz na scenę wszedł reżyser obrazu, który podziękował za obecność na sali i pożegnał publiczność.
Oto link do filmu:


www.youtube.com/watch />
www.nasze.fm/news,23291
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7373,film-patryka-milka.htmlX MUZA W PSM I st. W SIERADZU

Towarzystwo Muzyczne FERMATA i Państwowa szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu zaprasza na film pt. "I miejsce".
Film jest debiutem artystycznym ubiegłorocznego absolwenta naszej szkoły - akordeonisty- Patryka Miłka.
Amatorski film krótkometrażowy pt. "I miejsce" w reżyserii Patryka Miłka to historia opowiadająca o Mai (Kamila Bartos) - uczennicy o dużych osiągnięciach matematycznych.
Ambitna dziewczyna zawsze stawała na podium, nigdy nie musiała godzić się ze smakiem porażki.
Niestety, nagle w jej życiu zachodzą niepokojące zmiany. Maja zauważa, że coraz więcej rzeczy ją denerwuję. Spokoju nie dają jej nawet krzywo ułożone książki czy nierówno położone ulotki.
Rośnie w jej wewnętrzny niepokój o własne bezpieczeństwo. Główna bohaterka zacznie szukać pomocy u lekarza. Niestety, diagnoza jest jednoznaczna. To zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne.
O swoim nawarstwiającym problemie powie swojemu przyjacielowi - Maćkowi (Mikołaj Janczak).
Co zrobi z tym Maciek? Jak bardzo zmieni się jej życie? Czy uda się Mai wyleczyć z tej choroby?
Odpowiedź na te pytania uzyskamy podczas premiery filmu 20 października o 18:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu.
WSTĘP WOLNY.
A oto zwiastun filmu:
www.youtube.com/watch />

sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7317,film-w-panstwowej-szkole-muzycznej.html
wroblew.pl/index.php /> www.sieradz.eu/pl/wydarzenie/film-i-miejsce
www.nasze.fm/news,23188


POLSKA, DALEJ SIĘ BRONI, CZYLI KONCERT W PSM I st. W SIERADZU

Pomimo ważnego meczu piłkarskiego w ramach Euro 2016 Polska – Ukraina, publiczność na koncercie w szkole muzycznej stawiła się licznie. Był to siódmy, a zarazem ostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu Scena Dla Młodych zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA. Z tej okazji scena Sali Koncertowej została powiększona , dzięki współpracy z SCK, o dodatkowe 6m2. Na tak przygotowanej scenie wystąpiła orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu pod batutą Heghine Mkrtchyan wraz z solistami ze szkół muzycznych w Sieradzu i w Kaliszu. Pomysłodawczynią cyklu koncertów, które już od sześciu lat są stałym elementem muzycznego pejzażu szkoły w Kaliszu jest dyrygentka orkiestr szkół I i II stopnia w Kaliszu - Heghine Mkrtchyan. W tym roku koncert zawitał do Sieradza urozmaicony udziałem uczniów PSM I st. w Sieradzu. Sala Koncertowa szkoły muzycznej zamieniła się na 90 minut na scenę filharmoniczną. Orkiestra zabrzmiała bardzo profesjonalnie, akompaniując młodym artystom. W koncercie wzięły udział uczennice klasy skrzypiec p. Małgorzaty Twardowskiej – Fronczak – Natalia Zawadzka – uczennica I klasy i Michalina Wieczorek – czwartoklasistka.
Wśród solistów na scenie pojawili się również uczniowie szkoły w Kaliszu: Cyprian Pisarek – gitara, Zofia Fabiniak – skrzypce, Julia Sawińska – skrzypce, Michalina Szymańska i Natalia Olszlagier – skrzypce, Kinga Kubiak – flet, Klaudia Szymkowiak – saksofon oraz kibice ukraińskiej drużyny – Michał i Włodzimierz Galasowie – waltorniści pochodzenia ukraińskiego.
Bardzo udany koncert zwieńczyła wiadomość o zwycięstwie drużyny polskiej nad Ukrainą 1:0.
Zorganizowanie koncertu było możliwe dzięki hojnemu wsparciu finansowemu Towarzystwa Muzycznego TRYTON w Kaliszu oraz pomocy PSM I szt. w Sieradzu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu oraz filmu na You Tube


youtu.be/ANAKPfg25Hs
www.nasze.fm/news,22225
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6836,ostatni-koncert-psm-przed-wakacjami.html
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia-i-film,3777362,artgal,t,id,tm.html
sieradz.eu/pl/news/muzycznie-i-pilkarsko

JESTEM MŁODYM ARTYSTĄ - KONCERT I STREFA MELOMANA - KIBICA

Ostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu Scena Dla Młodych odbędzie się 21 czerwca 2016 r. o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu.
Koncert ten będzie wyjątkowy. Na scenie wystąpi Orkiestra PSM I i II st. w Kaliszu, która będzie akompaniować młodym artystom. Specjalnie z tego powodu zostanie powiększona scena Sali Koncertowej. Na szczęście nie odbędzie się to kosztem ilości miejsc na sali.
Uczniowie szkół muzycznych zazwyczaj pozbawieni są możliwości zagrania koncertu z prawdziwą orkiestrą. Projekt, który od kilki lat realizowany jest w PSM I i II st. w Kaliszu, jako cykl „Jestem młodym artystą” umożliwia najzdolniejszym uczniom nabycie cennych doświadczeń w pracy z orkiestrą. Pomysłodawczynią i wykonawcą projektu, do którego w tym roku szkolnym zostały zaproszone dzieci ze szkoły muzycznej w Sieradzu, jest Heghine Mkrtchyan – nauczycielka skrzypiec i dyrygentka z PSM I i II st. w Kaliszu. Solistami reprezentującymi szkołę sieradzką będą: Natalia Zawadzka – uczennica I klasy i Michalina Wieczorek – czwartoklasistka. Obydwie uczennice kształcą się pod okiem pani Małgorzaty Twardowskiej – Fronczak.
W programie koncertu znajdą się utwory Vivaldiego, Haendla, Mozarta, Gershwina i wielu innych.

W ZWIĄZKU Z WAŻNYMI MECZAMI POLSKA - UKRAINA I IRLANDIA PÓŁNOCNA - NIEMCY, PODCZAS KONCERTU KONFERANSJER BĘDZIE NA BIEŻĄCO INFORMOWAŁ O PRZEBIEGU MECZÓW PIŁKARSKICH.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

wroblew.pl/index.php /> www.nasze.fm/news,22211

RECITAL FORTEPIANOWY DAGMARY CZAJKI

Kolejny wieczór ze Sceną Dla Młodych upłynął pod znakiem trzech wielkich niemieckich kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Johannesa Brahmsa. Twórców tych, poza niemieckim pochodzeniem, łączy także geniusz kompozytorski oraz ponadczasowość dzieł.
Do świata muzyki wprowadził nas mistrz polifonii – Jan Sebastian Bach. Poza zajmowaniem się kompozycją był organistą i dyrygentem oraz tak wielkim melomanem, że wybrał się w pieszą podróż z Arnstadt do Lubeki, by posłuchać gry Buxtehudego, zaniedbując tym samym pracę zawodową. Trasa ta wynosi niespełna 400 kilometrów, wyobraźcie sobie Państwo zatem, jak bardzo Bach był głodny wiedzy i muzycznych wrażeń.
W wykonaniu Dagmary Czajki, absolwentki PSM I st. w Sieradzu, a obecnie studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej usłyszeliśmy Preludium i fugę f-moll z drugiego tomu Das Wohltemperierte Klavier. Das Wohltemperierte Klavier jest zbiorem dwóch cykli 48 preludiów i fug, napisanych w celach dydaktycznych i będących bardzo popularnym dziełem za życia kompozytora. Jest to ukoronowanie wprowadzonego wówczas stroju równomiernie temperowanego. Preludia i fugi, napisane w 24 tonacjach durowych i mollowych, ułożone są chromatycznie oraz zawsze występują w parach. Bach, będąc twórcą niezwykle pomysłowym, każde preludium i fugę napisał według odrębnego wzoru – nie ma kompozycji jednakowych, ani nawet do siebie podobnych. Das Wohltemperierte Klavier inspirowało pokolenia kompozytorów, m. in. Chopina, który napisał 24 preludia op. 28, czy Szostakowicza, którego dziełem są 24 preludia i fugi.
Kolejnym kompozytorem, którego dzieło mieliśmy szansę usłyszeć, jest Johannes Brahms. Urodził się w 1833, a zmarł w roku 1897. Brał udział w toczącym się za jego życia słynnym konflikcie dzielącym muzyczne środowisko Niemiec na zwolenników muzyki programowej i absolutnej. Po raz pierwszy wystąpił publicznie mając 15 lat. W 1879 roku przyjął tytuł doktora honoris causa nadany mu przez uniwersytet wrocławski.
W wykonaniu utalentowanej pianistki zgromadzona publiczność wysłuchała 6 Klavierstucke op. 118 napisanych w roku 1893, czyli 4 lata przed śmiercią kompozytora. Jest to jedno z jego ostatnich dzieł, w którym niemal całkowicie zanika rozmach, potęga brzmienia i dramatyzm cechujące jego młodzieńcze utwory. Pojawia się natomiast specyficzny, nostalgiczny klimat dźwiękowy. Klavierstucke op. 118 jest pozycją poświęconą Klarze Schumann, której mąż – Robert – bardzo wysoko cenił talent Brahmsa.
Trzecim i ostatnim zaprezentowanym dzisiejszego wieczoru kompozytorem był Feliks Mendelssohn-Bartholdy, który w roku urodzin Brahmsa był już 24-letnim młodzieńcem. Duży wpływ na rozwój jego talentu miały organizowane w jego domu rodzinnym raz w tygodniu koncerty małej orkiestry złożonej z muzyków amatorów. W wieku 13 lat zadebiutował jako kompozytor. Co ciekawe, Mendelssohn przyczynił się do wykonania w 1829 roku po raz pierwszy od śmierci Bacha Pasji wg św. Mateusza, co spowodowało wzrost zainteresowania twórczością zapomnianego wówczas kompozytora. Z inicjatywy Mendelssohna w 1843 roku utworzono w Lipsku konserwatorium – pierwszą uczelnię muzyczną w Niemczech.
W wykonaniu Dagmary Czajki usłyszeliśmy doskonale wykonane Variations serieuses d-moll op. 54, które Mendelssohn napisał w wieku 32 lat. Technika wariacyjna była jedną z najchętniej stosowanych przez niego technik – napisał trzy cykle wariacji, jednak Variations serieuses są spośród nich najbardziej reprezentatywne i wirtuozowskie. Jest to jeden z najtrudniejszych utworów fortepianowych Mendelssohna.

Oto link do zarejestrowanego koncertu:


www.youtube.com/watch /> www.nasze.fm/news,22081
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6762,recital-dagmary-czajki.html
DAGMARA CZAJKA

Pod znakiem szóstki upłynie koncert Dagmary Czajki - pianistki pochodzącej z Ziemi Sieradzkiej.
6.06.2016 r. o godzinie 6 po południu w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu, w szóstym koncercie z cyklu "Scena Dla Młodych" wystąpi absolwentka naszej szkoły w klasie fortepianu mgr Ewy Wlazło. W roku 2013 z wyróżnieniem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu mgra Rafała Nicze i dra Tomasza Bartoszka. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. Dagmara Czajka jest dwukrotną stypendystką Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów w Polsce i za granicą.
Muzyczny wieczór upłynie pod znakiem trzech wielkich niemieckich kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Johannesa Brahmsa. Twórców tych, poza niemieckim pochodzeniem, łączy także geniusz kompozytorski oraz ponadczasowość dzieł.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

wroblew.pl/index.php /> www.nasze.fm/news,22057
Scena Dla Młodych DOMINIKA GOCEK

Program dyplomowy Dominiki Gocek, uczennicy PSM I i II st. w Zduńskiej Woli z klasy skrzypiec pani Jolanty Janczak wypełnił koncert, który odbył się 20 maja 2016 r. w PSM I st. w Sieradzu. Słuchacze mieli okazję wysłuchać przepięknych tańców (Sarabandy i Gigue) z II partity d - moll Jana Sebastiana Bacha. Kaprys nr 2 op. 18 Henryka Wieniawskiego i Kaprys polski Grażyny Bacewicz ukazały techniczny warsztat utalentowanej skrzypaczki.
Drugą część koncertu wypełniły utwory romantyczne: Koncert h – moll cz.1 Camila Saint – Saens`a oraz Sonata nr 2 op. 13 Edwarda Griega. Akompaniował pan Rafał Nicze.
Był to już piąty koncert z cyklu Scena Dla Młodych. Przed nami jeszcze dwa koncerty, na które zaprosimy w czerwcu.
Poniżej zdjęcia z koncertu i link do filmu.

www.youtube.com/watch />
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/scena-dla-mlodych-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zdjecia,3744237,artgal,t,id,tm.html

www.nasze.fm/news,21908

sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6680,koncert-dominiki-gocek.html
RECITAL DOMINIKI GOCEK

W cyklu koncertów SCENA DLA MŁODYCH w dniu 20 maja 2016 r. (piątek) o godzinie 16:30 wystąpi utalentowana skrzypaczka Dominika Gocek. Dominika zaczęła naukę na skrzypcach w wieku sześciu lat pod okiem pani Jolanty Janczak w PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. W roku bieżącym kończy kolejny etap nauki w rodzinnym mieście i marzy, aby po wakacjach rozpocząć studia w Akademii Muzycznej. Sieradzkiej publiczności Dominika Gocek zaprezentuje swój bardzo bogaty program dyplomowy, na który złożą się kompozycje J.S. Bacha, H. Wieniawskiego, G. Bacewicz, C. Saint – Saensa, A. Andrzejowskiego i E. Griega.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
WSTĘP WOLNY.


www.nasze.fm/news,21842
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia-film,3737484,artgal,t,id,tm.html
SAKSOFON I FLETY - KONCERT


Wkrótce Sieradz stanie się europejskim centrum muzyki fletowej, a to za sprawą zbliżającego się XI Polskiego Festiwalu Fletowego. Festiwal już od wielu lat jest imprezą międzynarodową i to nie tylko za sprawą jurorów, którymi w tym roku będą m.in. prof. Sharon Bezaly (Izrael, Szwecja)
i prof. Carlos Bruneel (Belgia), ale również uczestników. Rozpoczęcie tego wydarzenia zaplanowano w ramach Dni Sieradza na 30 maja 2016 r. Tego dnia o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. będziemy świadkami Koncertu Multifletowego w wykonaniu jurorów XI PFF, wykładowców i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.
Przedsmakiem czterodniowego święta muzyki fletowej był koncert, który odbył się 19 maja 2016 r. w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu. Za sprawą flecistek Małgorzaty Mroziak i Joanny Deki (absolwentek sieradzkiej szkoły muzycznej) oraz Emilii Karbowiak z PSM I i II st. w Zduńskiej Woli z klasy pani Anny Węglarskiej zgromadzona publiczność mogła raczyć się subtelnymi dźwiękami „zaczarowanych fletów”. Wśród zaprezentowanych dzieł znalazły się kompozycje Eugene Bozzy – Soir dans les montagnes (Wieczór w górach), Carla Philippa Emanuela Bacha – Koncert d – moll, Francis`a Poulenc`a – Sonata na flet i fortepian oraz Alberta Franza Dopplera – Fantazja węgierska.
W koncercie wziął również udział saksofonista Mateusz Wrzosek z PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. Recital saksofonowy ukazał różnorodność barw tego instrumentu i poprowadził nas w ciekawą podróż. Saksofon na ogół kojarzy się nam z muzyką jazzową i niestety zapominamy o "klasycznej" stronie tego różnorodnego areofonu. Mimo przygód, jakie zresztą mają miejsce na koncertach live, muzyk ukazał swoje i saksofonowe możliwości. Jako pierwszy zabrzmiał utwór amerykańskiego pianisty i kompozytora (z korzeniami polskimi) Roberta Muczyńskiego - Sonata op. 29 na saksofon i fortepian. To pełna emocji, ekspresji i energii kompozycja, którą wykonawcy przekazali publiczności poprzez subtelnie wydobywane dźwięki. Przed drugim utworem saksofonista poprzez krótki komentarz wprowadził słuchaczy w inną rzeczywistość, jak sam mówił "chciałbym zabrać was w inną kulturę... w kulturę, w której jest równowaga, czerń i biel, jing i jang... jest czas na medytacje". Mateusz Wrzosek zagrał dwie „Improwizacje” kompozytora i saksofonisty Ryo Nody. Tym utworem przeniósł słuchaczy na Daleki Wschód, do Japonii. Mimo że saksofon nie jest tradycyjnym instrumentem japońskim ma wiele możliwości by je naśladować, a w szczególności japoński flet Sakuhachi. Na koniec zabrzmiały dźwięki muzyki Johna Williamsa z filmu „Catch Me If You Can”. Całość komponowała się znakomicie i naprawdę "saksofon nie jedno ma imię". Koncert przesiąknięty był energią i emocjami jakie niosły z sobą dźwięki, zarówno te kantylenowe jak i rytmiczne, czy nawet te charakterystyczne dla kultury dalekowschodniej.
Organizatorzy – Towarzystwo Muzyczne FERMATA i PSM I st. w Sieradzu składają szczególne podziękowania dyrekcji PSM I i II st. w Zduńskiej Woli, a zwłaszcza akompaniatorom: Rafałowi Nicze, Przemysławowi Rybakowi i Dominikowi Macowi oraz nauczycielom przygotowującym młodzież – pani Annie Węglarskiej i panu Mariuszowi Grzelakowi za pomoc w organizacji koncertu.
Kolejny koncert projektu Scena Dla Młodych już jutro o godzinie 16:30. W gmachu szkoły muzycznej swój kunszt zaprezentuje Dominika Gocek skrzypaczka z PSM I i II st. w Zduńskiej Woli.
Serdecznie zapraszamy.

www.youtube.com/watch /> www.nasze.fm/news,21896
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6677,flet-opanowal-mury-szkoly-muzycznej.html
www.sieradz.eu/pl/news/xi-polski-festiwal-fletowy-w-sieradzu
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/scena-dla-mlodych-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zdjecia,3744237,artgal,t,id,tm.html
SAKSOFON I FLETY

Kolejny koncert z cyklu SCENA DLA MŁODYCH przyciągnie melomanów do Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu już 19 maja 2016 r. (czwartek) o godzinie 18:00. Tym razem swój kunszt muzyczny zaprezentują abiturienci PSM II st. w Zduńskiej Woli.
Sieradzanka Joanna Deka, absolwentka PSM I st. w Sieradzu w klasie fletu pani Mileny Jastrząbek, a obecnie uczennica PSM II st. w Zduńskiej Woli w klasie Anny Węglarskiej i jednocześnie studentka I roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fletu dr Ewy Mizerskiej zagra utwór Alberta Franza Dopplera – Fantazję węgierską.
Mateusz Wrzosek dopiero w wieku 14 lat rozpoczął naukę gry na saksofonie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Ostrzeszowie pod okiem mgr Łukasza Nowickiego. Po 4 latach kontynuował naukę w PSM I i II stopnia w Zduńskiej Woli zgłębiając tajniki gry na saksofonie pod opieką pana mgr Mariusza Grzelaka. Jednocześnie od października 2014 r. jest studentem Akadami Muzycznej im Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie saksofonu pani dr Magdaleny Jakubskiej – Szymiec.
Sieradzkiej publiczności zaprezentuje najciekawsze utwory literatury saksofonowej w tym Escapades Johna Williamsa z filmu Catch Me if You Can.
Laureatka wielu konkursów muzycznych, uzdolniona flecistka Emilia Karbowiak jest uczennicą PSM II st. w Zduńskiej Woli w klasie Anny Węglarskiej. Podczas koncertu w Sieradzu w jej wykonaniu usłyszymy między innymi Koncert e-moll Saverio Mercadante oraz Sonatę na flet i fortepian Francisa Poulenca.
ZAPRASZAMY.
WSTĘP WOLNY.


www.nasze.fm/news,21842
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia-film,3737484,artgal,t,id,tm.html
SIWY DYM, CZORNE CHMURY

17 maja o godzinie 18:00 w PSM I st. w Sieradzu odbył się koncert z serii
"Scena Dla Młodych" gidzie wystąpili Miłosz Jarząb (akordeon), Jakub
Stępniak (trąbka), Michał Muszyński (fortepian), a wisienką na torcie był
zespół Siwy Dym Czorne Chmury w składzie Jakub Stępniak (trąbka), Mariusz
Nowicki (saksofon), Miłosz Jarząb (akordeon), Michał Hofman (fortepian), Emil
Jarząb (gitara basowa) i Paweł Krasiński (perkusja).
Soliści zagrali przepięknie:
Jakub zafascynował nas swoją Intradą Otto Kettinga i zagrał ją uroczyście oraz
dostojnie jak należało.
Miłosz zabrał nas w barokową podróż i ukazał mroźną "Zimę"
A.Vivaldiego. Wykonał także utwór R.Galliano Song For Joss. Dobry kawałek by
rozerwać publiczność.
Michał zafascynował nas swoimi pasażami w utworze F.Chopina - Fantaisie
Impromptu, Op. 66, wykonał go prawie jak sam Chopin. Jego drugim utworem byli
"Piraci z Karaibów" w aranżacji Jarroda Radnicha. Tu można było
przenieść się do filmu z Jackiem Sparrowem i podróżować po morzach.
Na koniec wystąpił wyżej zapowiedziany zespół. Co tu dużo mówić... Był Siwy
Dym Czorne Chmury. Deep Purple Medley bardzo się spodobało licznie zgromadzonej widowni.
Zagrali porównywalnie do dawnych rockowych gwiazd z Wysp Brytyjskich.
Koncert w stu procentach można zaliczyć do udanych, wszyscy byli mile
zaskoczeni i cóż... Czekamy na kolejne!
Zobaczcie galerię zdjęć i film na You Tube - koniecznie!!!

www.youtube.com/watch /> www.nasze.fm/news,21869
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6663,scena-oddana-mlodym.html
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/scena-dla-mlodych-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zdjecia,3744237,artgal,t,id,tm.html
KONCERT ABSOLWENTÓW

W dniu 17 maja 2016 r. (wtorek) o godzinie 18:00 Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu będzie gościć w ramach muzycznego cyklu SCENA DLA MŁODYCH absolwentów z lat ubiegłych. Zaprezentują oni sieradzkiej publiczności swoje postępy w nauce, jakich dokonali w ciągu kilku lat pod okiem pedagogów z PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. Wystąpią przed nami: flecistka – Małgorzata Mroziak, pianista – Michał Muszyński, trębacz – Jakub Stępniak i akordeonista – Miłosz Jarząb.
Swoje muzyczne pasje młodzi ludzie rozwijają również po godzinach spędzonych w murach szkół. Wraz z grupą przyjaciół: wokalistką i basistką – Magdaleną Nowicką, saksofonistą – Mariuszem Nowickim i perkusistą – Maciejem Similakiem tworzą zespół Siwy Dym, Czorne Chmury. Grupa debiutowała na scenie w Sieradzu w kwietniu br podczas Koncertu Primaaprilisowego. Jej występ został owacyjnie przyjęty przez zgromadzoną publiczność.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
WSTĘP WOLNY.


www.nasze.fm/news,21842
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia-film,3737484,artgal,t,id,tm.html
MAŁGORZATA MAŁKIEWICZ I PRZYJACIELE - KONCERT

Niecodzienny koncert miał miejsce w piątek 13 maja w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej historii szkoły odbył się koncert muzyki dawnej wykonany przez artystów na kopiach siedemnastowiecznych instrumentów muzycznych.
Scena Dla Młodych to świeży projekt, w ramach którego odbył się już koncert Mikołaja Burzyńskiego – wiolonczelisty z Warszawy urodzonego w Sieradzu. Z Sieradzem związana jest również Małgorzata Małkiewicz, która jest absolwentką PSM I st. w Sieradzu. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku skrzypce barokowe.
Wraz z przyjaciółmi – Michałem Piotrowskim (skrzypce barokowe), Piotrem Młynarczykiem (viola da gamba) i Małgorzatą Łyczakowską (szpinet) współtworzy zespół muzyki dawnej. W tym składzie sieradzka publiczność miała przyjemność wysłuchać koncertu, na który składały się utwory: Johna Blowa - Ground in g, Dietricha Buxtehudego - Sonata in F BuxWV 269, Biagio Mariniego - Sonata sopra la Monica, Andrea Falconieri - La folia, Johanna Adama Reinckena - Sonata IV in d ze zbioru Hortus Musicus.
Występ zespołu został owacyjnie przyjęty przez publiczność – muzycy dwukrotnie bisowali. Koncert miał też aspekt pedagogiczny – wykonawcy opowiedzieli wiele ciekawostek o swoich instrumentach. Wiadomości te z pewnością poszerzyły wiedzę uczniów szkoły muzycznej, a dzieci miały okazję do zobaczyć z bliska, a przede wszystkim usłyszeć charakterystyczne dźwięki dawnych instrumentów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu oraz nagrania video.

www.youtube.com/watch />
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6646,muzyczna-uczta-trzynastego.html

sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia-film,3737484,artgal,t,id,tm.html

www.nasze.fm/news,21842

www.youtube.com/watch
MAŁGORZATA MAŁKIEWICZ I PRZYJACIELE.

W dniu 13 maja 2016 r. na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu o godzinie 16:30 wystąpi wraz z zespołem muzyki dawnej Małgorzata Małkiewicz. Koncert odbędzie się w ramach nowego cyklu SCENA DLA MŁODYCH, który został zainaugurowany 8 kwietnia 2016 r. występem młodego wiolonczelisty Mikołaja Burzyńskiego.
Małgorzata Małkiewicz urodziła się w Sieradzu. W 2002 roku ukończyła PSM I st. w klasie skrzypiec Małgorzaty Twardowskiej-Fronczak. Naukę kontynuowała w PSM II st. w Zduńskiej Woli, w klasie skrzypiec Ewy Pławskiej. W latach 2004-2009 była członkiem zespołu muzyki dawnej Proavitus, działającego pod kierunkiem Arkadiusza Bogusa. W roku 2014 ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, wydz. Instrumentalno - Pedagogiczny w Białymstoku, w klasie skrzypiec Stanisława Kuka oraz Iwony Koter. Obecnie jest studentką II roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec barokowych Judyty Tupczyńskiej. Od 2010 r. współtworzy zespół Diletto w Białymstoku, a od 2014 r. zespół Gradus ad Parnassum w Warszawie.
Zespół muzyki dawnej, który zagości w Sieradzu oprócz Małgorzaty Małkiewicz tworzą:
Michał Piotrowski – skrzypce barokowe, Piotr Młynarczyk – viola da gamba i Małgorzata Łyczakowska – szpinet. Koncert wypełnią utwory kameralne twórców XVII w. Johna Blowa, Dietricha Buxtehudego, Biagio Mariniego, Andrei Falconieriego i Johanna Adama Reinckena.

WSTĘP WOLNY.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.


www.sieradz.eu/pl/news/malgorzata-malkiewicz-i-przyjaciele
wroblew.pl/index.php
KONCERT MIKOŁAJA BURZYŃSKIEGO

Dnia 8 kwietnia 2016 roku o godzinie 16:30 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu odbył się recital wiolonczelowy Mikołaja Burzyńskiego, któremu przy fortepianie towarzyszyła niezastąpiona pianistka i pedagog pani profesor Maria Sterczyńska. W bogatym i różnorodnym po wieloma względami programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów różnych epok, począwszy od J. S. Bacha i L. Boccheriniego, a kończąc na dziełach R. Schumanna i D. Szostakowicza. Mikołaj Burzyński związany jest bardzo blisko z Sieradzem. W tym mieście rozpoczął swoją edukację muzyczną od gry na gitarze w Ognisku Muzycznym. Po wyjeździe wraz z Rodzicami w wieku 7 lat do Warszawy kontynuował swoją naukę początkowo w Ognisku Muzycznym przy Szkole Podstawowej, natomiast później w Szkole Muzycznej I stopnia decydując się rozpocząć naukę gry na wiolonczeli. Różnorodny program koncertu doskonale pokazywał liczne możliwości wiolonczeli jako instrumentu solowego oraz ciepłą naturę dźwięku, który przez wielu znawców uważany jest za najbardziej zbliżony do głosu ludzkiego. Program zaprezentowany przez Mikołaja Burzyńskiego wykonany zostanie również na jego recitalu dyplomowym, który odbędzie się 21 kwietnia 2016 roku w Warszawie i zakończy jego etap nauki w średniej szkole muzycznej.
Był to pierwszy, ale nie ostatni koncert Mikołaja Burzyńskiego w naszej szkole. Będziemy pilnie obserwować rozwój muzyczny młodego wiolonczelisty.
Dzisiejsze muzyczne wydarzenie zapoczątkowało nowy cykl "Scena dla młodych", w ramach którego odbędzie się kilka koncertów młodych artystów, w większym bądź mniejszym stopniu związanych z Sieradzem i sieradzką szkołą muzyczną. O ich terminie będziemy sukcesywnie powiadamiać poprzez stronę internetową PSM i lokalne media.


www.youtube.com/watch /> www.sieradz.eu/pl/news/inauguracja-sceny-dla-mlodych
www.nasze.fm/news,21496
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-wiolonczelowy-w-szkole-muzycznej-zdjecia,3700394,artgal,t,id,tm.html
sieradz.com.pl/zdjecia/sieradz/202309,koncert-mikolaja-burzynskiego.html


SCENA DLA MŁODYCH - BARTOSZ SKIBIŃSKI

SCENA DLA MŁODYCH - ANTOŚ I KACPER BRUDEL

Patryk Miłek

SCENA DLA MŁODYCH - ORKIESTRA PSM W KALISZU

SCENA DLA MŁODYCH - DAGMARA CZAJKA

SCENA DLA MŁODYCH - DOMINIKA GOCEK

SCENA DLA MŁODYCH - FLETY I SAKSOFON

SDM - Absolwenci

Małgorzata Małkiewicz

MIKOŁAJ BURZYŃSKIProjekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl