Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 - 10:41

WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE

WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE 2017”TREMA WARTOŚCIĄ POZYTYWNĄ, CZY NEGATYWNĄ? PRACA Z TREMĄ” to cykl warsztatów, który zakończył się 20 kwietnia 2017 r. W trzech godzinnych spotkaniach z panią Elżbietą Olejniczak ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej CEA z siedzibą w Zduńskiej Woli uczestniczyła grupa uczniów z PSM I st. w Sieradzu.
Trema towarzyszy nam bardzo często podczas publicznych wystąpień. Panowanie nad nią jest jednym z kluczy do sukcesu. Nie jest to łatwe zadanie. Uczniowie szkoły muzycznej, częściej niż inni występują przed publicznością, biorą udział w egzaminach i przesłuchaniach. Korzystając z uwag specjalisty uczniowie ćwiczyli techniki walki z tremą.
Udział w warsztatach, wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia uczniowie wykorzystają w praktyce już podczas najbliższych koncertów, konkursów i egzaminów.
”TREMA WARTOŚCIĄ POZYTYWNĄ, CZY NEGATYWNĄ? PRACA Z TREMĄ”

SZKOLENIE DLA DYREKTORÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH REGIONU ŁÓDZKIEGOTowarzystwo Muzyczne „Fermata” i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu
oraz Wizytator CEA Regionu Łódzkiego i Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna CEA z siedzibą w Zduńskiej Woli byli organizatorami szkolenia adresowanego do dyrektorów i nauczycieli szkół artystycznych Regionu Łódzkiego.
Organizatorów i uczestników swoją obecnością na szkoleniu zaszczyciła Pani Danuta Podgórska, Naczelnik wydziału III nadzoru pedagogicznego (Makroregionu południowo -Zachodniego CEA) oraz Pan Marcin Walicki, Wizytator Regionu XIII.
Przygotowanie i prowadzenie szkolenia powierzono psychologowi Elżbiecie Olejniczak – prowadzącej SPPP CEA w Zduńskiej Woli. Składało się ono z dwóch części: wykładu i warsztatu psychologicznego. Wykład prowadziła mgr Elżbieta Olejniczak. Warsztaty psychologiczne prowadziły: mgr Barbara Wojtanowska – Janusz - prowadząca SPPP CEA w Lublinie, mgr Anastazja Radzio – psycholog OSM w Łodzi oraz wykładowca.
Organizacja szkolenia była odpowiedzią organizatorów na zgłaszane zapotrzebowanie nauczycieli szkół artystycznych. Uwzględniono w nim spostrzeżenia płynące nie tylko ze środowiska szkół muzycznych ale również baletowych i plastycznych. Celem wykładu było uporządkowanie lub uzupełnienie wiedzy uczestników dotyczącej mechanizmów stresu ekspozycyjnego i zasad sprzyjających jego obniżaniu do poziomu tzw. tremy konstruktywnej, adaptacyjnej. Warsztaty natomiast były poświęcone trenowaniu i omawianiu sposobów wspierania uczniów w radzeniu sobie ze stresem ekspozycyjnym na bazie przykładowego scenariusza zajęć, który wraz z innymi opracowaniami znalazł się w teczce materiałów poszkoleniowych. Intencją organizatorów było wyposażenie uczestników
w narzędzia pracy z uczniami szkół muzycznych, plastycznych i baletowych.
Wyniki ewaluacji szkolenia wskazują na wysokie zaspokojenie oczekiwań uczestników. Treść i sposób prowadzenia wykładu oceniono w skali od 1 do 5 na około 4,5 punktu. W opinii wszystkich uczestników udział w warsztatach, wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia wykorzystają w praktyce, co pomoże im skuteczniej wspierać uczniów w radzeniu sobie z tremą. Szczególnie ceniono sobie uzyskane wskazówki do pracy z wychowankami, sposoby modyfikowania przekonań - „MocArty”, treści dotyczące technik oddechowych i relaksacyjnych, pracę w podgrupach nauczycieli różnych typów szkół (muzyczne, plastyczne, baletowe). W kolejnych pytaniach otwartych ankiety ewaluacyjnej akcentowano dobrą atmosferę warsztatów, właściwy dobór treści („wszystko było potrzebne”), wiele osób wskazywało na zasadność wydłużenia czasu trwania warsztatów.
Organizatorzy, a szczególnie realizatorki treści szkoleniowych dziękują uczestnikom za wszystkie uwagi i spostrzeżenia., gdyż przyczynią się one do udoskonalania ich kolejnych edycji.


WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE DLA UCZNIÓW PSM I st. W SIERADZU

Szkoła muzyczna to nie tylko koncerty. W czwartek 21 kwietnia 2016 r. młodzież z klas V i VI wzięła udział w warsztatach na temat tremy i sposobu jej zwalczania.
W pierwszym półroczu, w pierwszej edycji tychże warsztatów uczestniczyła młodzież z klas III i IV. Przyniosły one spodziewane efekty, stąd decyzja dyrekcji szkoły, aby umożliwić w nich udział większej grupie uczniów
Warsztaty mają na celu podnoszenie umiejętności radzenia sobie z tremą w czasie koncertów i przesłuchań. Prezentowane techniki modyfikowania sfery poznawczej, emocjonalnej i fizjologicznej poprawiają jakość występów. Cykl trzech jednogodzinnych spotkań prowadzi psycholog CEA - Elżbieta Olejniczak.
"Dogoterapia" była jedynie niespodziewanym, miłym akcentem rozpoczynającym dzisiejsze zajęcia.


www.nasze.fm/news,21619
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/bez-stresu-na-scenie-zdjecia,3713888,artgal,t,id,tm.html
sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/6545,warsztaty-w-szkole-muzycznej.html


WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE 2017

TREMA - SZKOLENIE CEA DLA NAUCZYCIELI

WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE 2016Projekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl