Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 - 22:58

Muzyczne Horyzonty 2017

JAZZOWY FORTEPIAN


Koncert jazzowy w szkole muzycznej? A dlaczego nie! Fortepian, który przeszedł swój chrzest bojowy podczas X Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, dziś został wypieszczony jazzowymi nutkami skomponowanymi przez Macieja Tubisa. Tuż po dziewiętnastej rozpoczął się wspaniały koncert TUBIS TRIO w PSM I st. w Sieradzu. Podczas próby artyści docenili wspaniały fortepian Steinway & Sons D oraz doskonałą akustykę sali, która jak się okazuje, chętnie współpracuje z jazzowymi muzykami. Na koncercie było już tylko lepiej.
Sieradzka publiczność nie zawiodła, wypełniając po brzegi salę koncertową. Gorąco oklaskiwała kolejne utwory promujące najnowszą płytę TUBIS TRIO – THE TRUTH. Atmosfera panując na sali udzieliła się wykonawcom, którzy w swoich improwizacjach „odlatywali” ku uciesze fanów. Jazzmani przygotowali prawdziwą muzyczna ucztę. Dwukrotnie bisowali. Koncert wpisał się znakomicie w filozofię cyklu „Muzyczne Horyzonty”, w którym przedstawiane są dokonania artystów z „najwyższej półki”.
Ponieważ pierwszy jazzowy koncert został dobrze przyjęty przez sieradzkich melomanów, organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania z muzyką w podobnym stylu.
Dobrze rozpoczęty weekend Sieradzanie zawdzięczają życzliwym muzyce jazzowej osobom z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sieradzu oraz organizatorom przedsięwzięcia – Towarzystwu Muzycznemu FERMATA wraz z PSM I st. w Sieradzu. Organizatorzy dziękują rozgłośni „Nasze Radio” za patronat medialny.
Zobacz fragment koncertu:
www.youtube.com/watch />

www.nasze.fm/news,26928
sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-jazzowy-w-szkole-muzycznej-w-sieradzu-zdjecia,4324059,artgal,t,id,tm.html
www.facebook.com/hashtag/muzycznehoryzonty /> www.facebook.com/169278943154572/photos/pb.169278943154572.-2207520000.1511646166./1518861818196271/ /> infotydzien.info/index.php /> www.regionkultury.pl/aktualnosci-a3/tubis-trio-w-sieradzu-r4859

TUBIS TRIO NIEBAWEM W SIERADZU!


Już wkrótce na scenie Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu odbędzie się drugi koncert z cyklu „Muzyczne Horyzonty”. Zgodnie z założeniami organizatorów, cykl „Muzyczne Horyzonty” jest bardzo pojemny stylistycznie – warunek jest jeden – musi być to dobra muzyka. I tak właśnie będzie w piątek 24 listopada o godzinie 19:00. Przed sieradzką publicznością wystąpi „TUBIS TRIO” w składzie Maciej Tubis – fortepian, Paweł Puszczało – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja. Koncert w Sieradzu będzie klamrą spinającą dwie trasy koncertowe, które zespół odbył w październiku i w listopadzie, promujące najnowszą płytę grupy „The Truth”.

Po wydaniu płyty koncertowej „Live In Luxembourg” zespół powraca z pierwszą płytą studyjną. „The Truth” jest jego debiutem w holenderskiej wytwórni Challenge Records. Płyta ukazała się 8 września 2017 roku. Nagranie zawiera 10 kompozycji autorskich Macieja Tubisa, które wyróżniają się dużą melodyjnością wymykając się typowo jazzowej estetyce. Jednak improwizacja jest najważniejszą częścią tej muzyki, definiującą jednocześnie stylistykę. „To jest nasza historia, nasze emocje. Żadnej chłodnej kalkulacji. Żywa reakcja publiczności na naszych koncertach to potwierdza. Chcemy naszą radością z muzykowania podzielić się z innymi. Jazz, nie jazz. Nie ma znaczenia. Liczy się tylko prawda.”

Płyta została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność, nawet krytycy wyrażają się o niej bardzo pozytywnie. Światowy portal jazzowy Geno Thackera napisał:
The Truth proponuje całą gamę podskórnych niuansów, będąc równocześnie znakomitą ofertą dla ludzi, którzy nie są na co dzień fanami jazzu. To urzekający i autentycznie pozytywny album dla ludzi o wszystkich gustach muzycznych.
A Marek Sierocki w Teleekspresie tak rekomendował tę płytę:
To znakomity krążek! Świetne kompozycje. Raz jeszcze okazuje się, że w muzyce, również jazzowej, ważne są melodie. Płyta jest fantastycznie nagrana. Światowe brzmienie.

Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Muzyczne FERMATA wraz z PSM I st. w Sieradzu. Patronat radiowy nad wydarzaniem objęła rozgłośnia „Nasze Radio” i tam wkrótce będzie można posłuchać kompozycji Macieja Tubisa. Sponsorem imprezy jest MPWiK w Sieradzu.

Zapraszamy 24 listopada 2017 r. o godzinie 19:00 do Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu przy ulicy Jana Pawła II 48. Bilety w cenie 20,00 zł (normalny) i 10,00 zł (ulgowy dla uczniów, studentów i seniorów) można nabyć w sekretariacie szkoły muzycznej od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00.

„TUBIS TRIO” w Sieradzu – tego nie możesz przegapić!www.koncertomania.pl/koncert/2127339/tubis-trio-sieradz-24-11-2017.html
regionkultury.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx /> www.nasze.fm/news,26747
www.dziejesie.eu/
www.facebook.com/permalink.php /> infotydzien.info/index.php /> www.bpsieradz.pl/index.php/16-nowiny/nowiny/732
www.regionkultury.pl/aktualnosci-a3/koncert-tubis-trio-w-sieradzu-r3525
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/muzyczne-horyzonty-tubis-trio-na-scenie-sieradzkiej-szkoly-muzycznej

"FINESIS TRIO" zainaugurowało cykl "MUZYCZNE HORYZONTY"

W bardzo jesienny, środowy wieczór w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu melomani mogli ogrzać się w promieniach „Słońca zaklętego w dźwiękach Hiszpanii i Włoch”. A to za sprawą programu przedstawionego przez „Finesis Trio” z Krakowa. W skład zespołu wchodzą Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – gitara i lutnia oraz Paulina Tkaczyk klawesyn. Koncert zainaugurował nowy cykl imprez pt. „Muzyczne Horyzonty”.
Klawesyn i lutnia to instrumenty, które bardzo rzadko widzimy i słyszymy podczas koncertów odbywających się w Sieradzu. Pięknie zabrzmiał klawesyn będący repliką flamandzkiego klawesynu Andreasa Ruckersa z 1637 r. Równie dobrze brzmiała lutnia i gitara w rękach pani Małgorzaty Włodarczyk. Pojawiły się zapowiadane muzyczne „perełki”, a były nimi choćby pieśni hiszpańskie ze zbioru Musica Barocca Española, które z wielką gracją i wdziękiem interpretowała pani Katarzyna Puch. Pieśni z tego zbioru wykonywane są niezmiernie rzadko, a w Polsce ten repertuar wykonuje tylko Finesis Trio. W Sieradzu instrumentalistki Małgorzata Włodarczyk i Paulina Tkaczyk wykonały po raz pierwszy Sonatę VI C – dur Tommasa Giordaniego, która od teraz na stałe wejdzie do programu zespołu. Chaconna F – dur Jaquesa Duphly`ego wywarła na słuchaczach silne wrażenie brawurowo wykonana przez Paulinę Tkaczyk. Uczniowie szkoły muzycznej, jak również wszyscy obecni na koncercie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek – o każdym kompozytorze i utworze padło kilka słów wprowadzających, teksty pieśni zostały przetłumaczone. Omówione zostały również różnice między współczesną a hiszpańską i angielską gitarą.
Koncert zorganizowało Towarzystwo Muzyczne FERMATA przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i współpracy z PSM I st. w Sieradzu.


sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zdjecia,4251845,artgal,t,id,tm.html
www.nasze.fm/news,26305
regionkultury.pl/wydarzylo-sie.aspx
infotydzien.info/platformy2/13782-sieardz-hiszpa%C5%84skie-i-wloskie-d%C5%BAwi%C4%99ki-w-szkole-muzycznej-fotogaleria.html


KONCERT FINESIS TRIO


Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe przedsięwzięcia w Towarzystwie Muzycznym FERMATA w Sieradzu. Już niebawem startuje nowy cykl koncertów pod wspólną nazwą „Muzyczne Horyzonty”. Powstał on z myślą o prezentacji sieradzkiej publiczności nietuzinkowych projektów muzycznych. O ile cykl „Scena Dla Młodych” skupiał się na prezentacji najmłodszych adeptów sztuki muzycznej – uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów, o tyle „Muzyczne Horyzonty” otwierają podwoje szkoły muzycznej przed uznanymi artystami mającymi w swym dorobku wiele ciekawych dokonań. W ramach tej inicjatywy zamierzamy prezentować mniej znane obszary kultury muzycznej. Spośród mnogiej oferty muzycznej pragniemy wybrać najcenniejsze „perełki” i zaprezentować je sieradzkim odbiorcom. Każdy znajdzie coś dla siebie. W programie cyklu będziemy prezentować cały przekrój stylów i gatunków muzycznych – od renesansu po jazz. Pierwszy koncert z cyklu „Muzyczne Horyzonty” odbędzie się już 20 września 2017 r. o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu.
W tym dniu wystąpią Paulina Tkaczyk – znakomita klawesynistka i flecistka w zespole „Finesis Trio” wraz z Katarzyną Puch – sopran i Małgorzatą Włodarczyk grającą na gitarze klasycznej i lutni. Pani Paulina Tkaczyk gra na replikach zabytkowych instrumentów, a jej muzyczni towarzysze wykonują swoje partie na instrumentach dawnych. Artystki zaprezentują program pt. „SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH”. Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się pieśniami hiszpańskimi z przełomu renesansu i baroku, odkrytymi niedawno przez zespół „Finesis Trio” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G. F. Händla „No se emenderá jamás”, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango oraz Chaconne – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, przedstawiają różnorodne aspekty muzyki. Ciekawostką repertuarową jest także jedna z sześciu sonat T. Giordaniego napisana na gitarę i basso continuo. Jest to niezwykle nastrojowy, a zarazem energetyczny utwór, w którym przenikające się wzajemnie style galant i Empfindsamer Stil tworzą oryginalne oraz nowatorskie dzieło. Krótkie pieśni Seguidillas boleras F. Sora o zabarwieniu humorystycznym i groteskowym poruszają także poważną tematykę. Niektóre czerpią z hiszpańskiego renesansu poprzez zastosowanie terminologii religijnej. Pisane są zawsze w rytmie bolera, ich cechą charakterystyczną jest nagłe, niespodziewane zakończenie, które ma na celu zaskoczenie publiczności – tzw. bien parado.
W programie nie zabraknie również utworów jednego z czołowych hiszpańskich kompozytorów XX w., twórcy słynnego Concierto de Aranjuez – Joaquína Rodrigo. W jego pieśniach znaleźć można nie tylko aspekt uczuciowy, ale także opisy pejzaży i miast, pracy i codziennego życia. Koncert wieńczy niezwykle interesująco opracowany utwór – „Ave Maria Andina”, zawierający zarówno części kontemplacyjne jak i bardzo wirtuozowskie oraz motoryczne.
Serdecznie zapraszamy 20 września 2017 r. (środa) o godzinie 18:00 do Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu ul. Jana Pawła II 48. Wstęp wolny.www.koncertomania.pl/koncert/1989874/finesis-trio-sieradz-20-09-2017.html
www.facebook.com/media/set/ /> www.sieradz.eu/pl/news/muzyczne-horyzonty
www.facebook.com/permalink.php /> infotydzien.info/platformy2/13662-sieradz-nowy-rok-szkolny-towarzystwie-muzycznym-fermata-w-sieradzu-foto.html
www.nasze.fm/news,26200
www.radiolodz.pl/posts/38490-poszerzanie-muzycznych-horyzontow-w-sieradzu
regionkultury.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx /> allevents.in/sieradzki/koncert-s%C5%82o%C5%84ce-zakl%C4%99te-w-d%C5%BAwi%C4%99kach-hiszpanii-i-w%C5%82och/534541900211673


TUBIS TRIO - koncert

MH - Finesis TrioProjekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl