Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 - 10:32

Muzyczne Horyzonty 2017

"FINESIS TRIO" zainaugurowało cykl "MUZYCZNE HORYZONTY"

W bardzo jesienny, środowy wieczór w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu melomani mogli ogrzać się w promieniach „Słońca zaklętego w dźwiękach Hiszpanii i Włoch”. A to za sprawą programu przedstawionego przez „Finesis Trio” z Krakowa. W skład zespołu wchodzą Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – gitara i lutnia oraz Paulina Tkaczyk klawesyn. Koncert zainaugurował nowy cykl imprez pt. „Muzyczne Horyzonty”.
Klawesyn i lutnia to instrumenty, które bardzo rzadko widzimy i słyszymy podczas koncertów odbywających się w Sieradzu. Pięknie zabrzmiał klawesyn będący repliką flamandzkiego klawesynu Andreasa Ruckersa z 1637 r. Równie dobrze brzmiała lutnia i gitara w rękach pani Małgorzaty Włodarczyk. Pojawiły się zapowiadane muzyczne „perełki”, a były nimi choćby pieśni hiszpańskie ze zbioru Musica Barocca Española, które z wielką gracją i wdziękiem interpretowała pani Katarzyna Puch. Pieśni z tego zbioru wykonywane są niezmiernie rzadko, a w Polsce ten repertuar wykonuje tylko Finesis Trio. W Sieradzu instrumentalistki Małgorzata Włodarczyk i Paulina Tkaczyk wykonały po raz pierwszy Sonatę VI C – dur Tommasa Giordaniego, która od teraz na stałe wejdzie do programu zespołu. Chaconna F – dur Jaquesa Duphly`ego wywarła na słuchaczach silne wrażenie brawurowo wykonana przez Paulinę Tkaczyk. Uczniowie szkoły muzycznej, jak również wszyscy obecni na koncercie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek – o każdym kompozytorze i utworze padło kilka słów wprowadzających, teksty pieśni zostały przetłumaczone. Omówione zostały również różnice między współczesną a hiszpańską i angielską gitarą.
Koncert zorganizowało Towarzystwo Muzyczne FERMATA przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i współpracy z PSM I st. w Sieradzu.


sieradz.naszemiasto.pl/artykul/koncert-w-sieradzkiej-szkole-muzycznej-zdjecia,4251845,artgal,t,id,tm.html
www.nasze.fm/news,26305
regionkultury.pl/wydarzylo-sie.aspx
infotydzien.info/platformy2/13782-sieardz-hiszpa%C5%84skie-i-wloskie-d%C5%BAwi%C4%99ki-w-szkole-muzycznej-fotogaleria.html


KONCERT FINESIS TRIO


Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe przedsięwzięcia w Towarzystwie Muzycznym FERMATA w Sieradzu. Już niebawem startuje nowy cykl koncertów pod wspólną nazwą „Muzyczne Horyzonty”. Powstał on z myślą o prezentacji sieradzkiej publiczności nietuzinkowych projektów muzycznych. O ile cykl „Scena Dla Młodych” skupiał się na prezentacji najmłodszych adeptów sztuki muzycznej – uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów, o tyle „Muzyczne Horyzonty” otwierają podwoje szkoły muzycznej przed uznanymi artystami mającymi w swym dorobku wiele ciekawych dokonań. W ramach tej inicjatywy zamierzamy prezentować mniej znane obszary kultury muzycznej. Spośród mnogiej oferty muzycznej pragniemy wybrać najcenniejsze „perełki” i zaprezentować je sieradzkim odbiorcom. Każdy znajdzie coś dla siebie. W programie cyklu będziemy prezentować cały przekrój stylów i gatunków muzycznych – od renesansu po jazz. Pierwszy koncert z cyklu „Muzyczne Horyzonty” odbędzie się już 20 września 2017 r. o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu.
W tym dniu wystąpią Paulina Tkaczyk – znakomita klawesynistka i flecistka w zespole „Finesis Trio” wraz z Katarzyną Puch – sopran i Małgorzatą Włodarczyk grającą na gitarze klasycznej i lutni. Pani Paulina Tkaczyk gra na replikach zabytkowych instrumentów, a jej muzyczni towarzysze wykonują swoje partie na instrumentach dawnych. Artystki zaprezentują program pt. „SŁOŃCE ZAKLĘTE W DŹWIĘKACH HISZPANII I WŁOCH”. Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej i włoskiej. Rozpoczyna się pieśniami hiszpańskimi z przełomu renesansu i baroku, odkrytymi niedawno przez zespół „Finesis Trio” w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G. F. Händla „No se emenderá jamás”, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę oraz basso continuo. Ekspresyjne i wirtuozowskie Fandango oraz Chaconne – tańczone początkowo w Hiszpanii przy dźwiękach kastanietów, przedstawiają różnorodne aspekty muzyki. Ciekawostką repertuarową jest także jedna z sześciu sonat T. Giordaniego napisana na gitarę i basso continuo. Jest to niezwykle nastrojowy, a zarazem energetyczny utwór, w którym przenikające się wzajemnie style galant i Empfindsamer Stil tworzą oryginalne oraz nowatorskie dzieło. Krótkie pieśni Seguidillas boleras F. Sora o zabarwieniu humorystycznym i groteskowym poruszają także poważną tematykę. Niektóre czerpią z hiszpańskiego renesansu poprzez zastosowanie terminologii religijnej. Pisane są zawsze w rytmie bolera, ich cechą charakterystyczną jest nagłe, niespodziewane zakończenie, które ma na celu zaskoczenie publiczności – tzw. bien parado.
W programie nie zabraknie również utworów jednego z czołowych hiszpańskich kompozytorów XX w., twórcy słynnego Concierto de Aranjuez – Joaquína Rodrigo. W jego pieśniach znaleźć można nie tylko aspekt uczuciowy, ale także opisy pejzaży i miast, pracy i codziennego życia. Koncert wieńczy niezwykle interesująco opracowany utwór – „Ave Maria Andina”, zawierający zarówno części kontemplacyjne jak i bardzo wirtuozowskie oraz motoryczne.
Serdecznie zapraszamy 20 września 2017 r. (środa) o godzinie 18:00 do Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu ul. Jana Pawła II 48. Wstęp wolny.www.koncertomania.pl/koncert/1989874/finesis-trio-sieradz-20-09-2017.html
www.facebook.com/media/set/ /> www.sieradz.eu/pl/news/muzyczne-horyzonty
www.facebook.com/permalink.php /> infotydzien.info/platformy2/13662-sieradz-nowy-rok-szkolny-towarzystwie-muzycznym-fermata-w-sieradzu-foto.html
www.nasze.fm/news,26200
www.radiolodz.pl/posts/38490-poszerzanie-muzycznych-horyzontow-w-sieradzu
regionkultury.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx /> allevents.in/sieradzki/koncert-s%C5%82o%C5%84ce-zakl%C4%99te-w-d%C5%BAwi%C4%99kach-hiszpanii-i-w%C5%82och/534541900211673


MH - Finesis TrioProjekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl