Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 - 22:58

Scena Dla Młodych 2018

MASTERCHEF W SZKOLE MUZYCZNEJ?

Książka kucharska i Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha? Przepisy kulinarne i nuty? Co je łączy? Jeśli muzyk będzie głodny, to nie zagra....?
W pierwszej mamy odżywcze przepisy dla ciała, a w drugiej ożywcze przepisy dla ducha.
Wszyscy doskonale wiedzą, że ta sama potrawa ugotowana przez mamę, przez babcię i powiedzmy przez ciocię smakuję zupełnie inaczej. A należy przypuszczać, że panie korzystają z tego samego rodzinnego przepisu. Podobnie jest w muzyce. Korzystamy z tych samych nut, a utwór zagrany przez Kasię, Basię czy Olę brzmi zupełnie inaczej.
Znacie Państwo taką sytuację, kiedy gospodyni gotuje któryś raz z rzędu tę samą potrawę, według tego samego przepisu i za każdym razem smakuje trochę inaczej? A przecież w muzyce jest dokładnie tak samo. Ten sam utwór zagrany przez tego samego wykonawcę, w tej samej sali, na tym samym instrumencie potrafi zabrzmieć bardzo różnie.
Aby przyrządzić smaczną potrawę trzeba trzymać się przepisu. Trzeba dodać odpowiednie składniki, w odpowiednich proporcjach, doprawić do smaku....
Czy widzicie Państwo podobieństwo do muzyki? Przecież musimy zgodnie z przepisem zagrać odpowiednie nuty, w odpowiednim rytmie i doprawić do smaku tempem, artykulacją, dynamiką.....
Ktoś lubi słodką herbatę, ale jeżeli przesadzi z cukrem, to nawet najlepszy gatunek herbaty nie będzie smaczny. Muzykom również zdarza się przesadzić np. z tempem....
A co jeżeli nie osłodzimy w ogóle herbaty? To tak jakby muzyk zapomniał o dynamice....
Da się wypić, ale to nie to.
Takim wstępem rozpoczął kolejny koncert z cyklu Scena Dla Młodych Sławomir Cieślak i zaprosił zgromadzoną w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu publiczność na muzyczną ucztę. Szefami muzycznej kuchni były siostry Zawadzkie – Natalia i Aleksandra. W rolę kelnera – konferansjera wcielił się absolwent sieradzkiej szkoły muzycznej Patryk Miłek. To on przybliżył zgromadzonym menu koncertu, a zrobił to fenomenalnie. Korzystając z atrybutów sztuki aktorskiej stopniowo zaostrzał apetyt na kolejne utwory sieradzkim melomanom.
Na przystawkę zaproponował Etiudę koncertową „Zima zła” Pawła Wójtowicza. Utwór powstał na motywach piosenki dziecięcej pod tym samym tytułem, której kompozytorem był Zygmunt Noskowski, a słowa napisała Maria Konopnicka.
Utwór w brawurowy sposób wykonała Natalia Zawadzka.
Na pierwsze dnie otrzymaliśmy coś z kuchni śródziemnomorskiej, a konkretnie hiszpańskiej.
Bolero jako taniec pochodzi z Kastylii i Andaluzji z okresu XVIII w. Wykonywany jest w tempie umiarkowanym, metrum 3/4, solo lub parami, przy wtórze instrumentów perkusyjnych, takich jak kastaniety lub tamburyn, a także gitary. Dziś usłyszeliśmy je przy wtórze fortepianu. Akompaniowała pani Katarzyna Antoniak.
Danie główne zostało podane przez Aleksandrę. Było to Preludium i fuga c – moll numer dwa Jana Sebastiana Bacha oraz Sonata c – moll op. 10 nr 1 Ludwika van Beethovena. Dopełnieniem występu Oli stała się kompozycja Bronisława Kazimierza Przybylskiego Diary Piece na fortepian.
Ale to jeszcze nie był koniec muzycznej uczty. Natalka zaserwowała przepyszny Koncert a-moll Jean`a - Baptiste`y Accolay`a.
Artyzm sióstr Zawadzkich niejednokrotnie doceniany był przez zacne grona jurorów podczas konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Ola, uczennica pana Marka Matuszczaka, reprezentowała sieradzką szkołę i była laureatką na Konkursach Duetów Dziecięcych „DUETTINO” w Warszawie, Ogólnopolskich Festiwalach Pianistycznych „Alla Polacca” w Warszawie, Płockich Konkursach Muzyki Współczesnej, Regionalnych Konfrontacjach Duetów Instrumentalnych Szkół Muzycznych I stopnia w Brzezinach, Muzycznych Spotkaniach Najmłodszych Pianistów w Sieradzu, Konkursie Muzyki barokowej w Ostrołęce i Ogólnopolskim Konkursie im. Moniki Sikorskiej – Wojtacha w Wieliczce.
Natalia Zawadzka, której nauczycielką jest pani Małgorzata Twardowska – Fronczak, jest laureatką dwunastu konkursów między innymi takich jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „ Janko Muzykant” w Sochaczewie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Janiny Garści w Stalowej Woli, Makroregionalny Konkurs Duetów „ Duettino” w Warszawie czy Ogólnopolskich Prezentacji Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu.
Na deser podano coś słodkiego. Mazurek? To wielkanocny przysmak, a u nas póki co trwa karnawał. Więc nie było mazurka ….... był Mazur. W wykonaniu Natalii Zawadzkiej, której akompaniowała Katarzyna Antoniak usłyszeliśmy Mazura G-dur Emila Młynarskiego.
Koncert utalentowanych sióstr bardzo “smakował” słuchaczom, którzy gromkimi brawami uregulowali rachunek za wyborną muzyczną ucztę.
Dziewczyny, Magda Gessler byłaby z was dumna......


Link do filmu:
www.youtube.com/watch /> www.nasze.fm/news,27469
www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/7783-masterchef-w-szkole-muzycznej
www.regionkultury.pl/aktualnosci-a3/masterchef-w-szkole-muzycznej-r4932
infotydzien.info/index.php />


SCENA DLA MŁODYCH - NATALIA I ALEKSANDRA ZAWADZKIE


W środę 24 stycznia 2018 r. o godzinie 18:00 odbędzie się pierwszy w tym roku kalendarzowym koncert z cyklu Scena Dla Młodych.
Tym razem do naszych uszu dobiegać będą dźwięki wydobywane ze skrzypiec przez Natalię Zawadzką, a jej siostra Aleksandra, feerią barw wydobytych z koncertowego Steinwaya namaluje muzyczne pejzaże.
Natalia jest uczennicą trzeciej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu w klasie skrzypiec mgr Małgorzaty Twardowskiej – Fronczak. Naukę gry na skrzypcach zaczęła w wieku pięciu lat.
Prowadzi bardzo aktywne życie muzyczne, występuje bardzo często na różnych koncertach między innymi dwukrotnie jako solistka z orkiestrą PSM I i II st. w Kaliszu oraz jako solistka na koncercie dla Ambasadora Armenii w Polsce. Uczestniczy także w otwartych lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez znanych wykładowców np. prof. Akademii Muzycznej w Łodzi p. Łukasza Błaszczyka. Od pierwszej klasy uczestniczy w konkursach skrzypcowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Natalia Zawadzka jest laureatką dwunastu konkursów między innymi takich jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „ Janko Muzykant” w Sochaczewie, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Janiny Garści w Stalowej Woli, Makroregionalny Konkurs Duetów „ Duettino” w Warszawie czy Ogólnopolskie Prezentacje Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu.
Aleksandra, starsza siostra Natalki, uczy się w klasie szóstej pod czujnym okiem pana mgra Marka Matuszczaka. Reprezentowała sieradzką szkołę w wielu konkursach muzycznych, wielokrotnie zdobywając najwyższe miejsca i wyróżnienia. Jest wielokrotną laureatką Konkursów Duetów Dziecięcych „DUETTINO” w Warszawie, Ogólnopolskich Festiwali Pianistycznych „Alla Polacca” w Warszawie, Płockich Konkursów Muzyki Współczesnej. Nagrody i wyróżnienia zdobywała również podczas Regionalnych Konfrontacji Duetów Instrumentalnych Szkół Muzycznych I stopnia w Brzezinach, Muzycznych Spotkań Najmłodszych Pianistów w Sieradzu, Konkursu Muzyki barokowej w Ostrołęce i Ogólnopolskiego Konkursu im. Moniki Sikorskiej – Wojtacha
w Wieliczce. Chętnie uczestniczy w warsztatach i kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów polskich akademii muzycznych.
W programie koncertu znajdą się kompozycje Carla Bohma, J.B. Accollaya, B.K. Przybylskiego J.S. Bacha i wielu innych.
Natalii akompaniować będzie pani Katarzyna Antoniak.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
24.01.2018 r. godzina 18:00
Sala Koncertowa PSM I st. w Sieradzu ul. Jana Pawła II 48
WSTĘP WOLNY.www.nasze.fm/news,27426
www.koncertomania.pl/koncert/2482134/natalia-zawadzka-aleksandra-zawadzka-sieradz-24-01-2018.html
www.sieradz.eu/pl/news/koncertowy-fina%C5%82-miesi%C4%85ca
www.facebook.com/169278943154572/photos/pb.169278943154572.-2207520000.1516132439./1567811733301279/ /> infotydzien.info/index.php /> sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/7970,koncert-uczniow-szkoly-muzycznej.html
www.facebook.com/koncertysieradz/photos/pb.352989334730951.-2207520000.1516702408./1945903972106138/ /> www.facebook.com/dziejesieradz/photos/pb.1541010639486214.-2207520000.1516702418./2000694516851155/ />


SDM NiO ZAWADZKIEProjekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl