Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 - 16:40

Muzyczne Horyzonty 2019

WARSZTATY, WYKŁAD I KONCERT SŁAWOMIRA DOBRZAŃSKIEGO


W środę 16 października 2019 r. gościliśmy w sieradzkiej szkole muzycznej wyjątkowego muzyka. Sławomir Dobrzański pianista i wybitny badacz biografii Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego przyleciał do nas z USA. W Stanach Zjednoczonych jest profesorem gry na fortepianie w Kansas State University, gdzie był kierownikiem katedry instrumentów klawiszowych w latach 2009 – 2013. Do jego obowiązków w Kansas należą również wykłady o literaturze fortepianowej oraz nauka muzyki kameralnej i akompaniamentu.
Jako solista i kameralista Dobrzański występował w Polsce, Słowacji, Serbii, na Litwie i Ukrainie, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Macedonii, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Peru, Ekwadorze, Argentynie, Paragwaju, Meksyku, w Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Indiach i w Indonezji.
W naszej szkole spotkał się z uczniami, którym podczas indywidualnych lekcji udzielił wielu cennych wskazówek wykonawczych. Lekcjom otwartym przyglądali się również nauczyciele. Z zainteresowaniem śledzili metody nauczania gry na fortepianie stosowane przez Sławomira Dobrzańskiego.
Po obiedzie duża grupa słuchaczy zgromadziła się na sali koncertowej, aby wysłuchać multimedialnego wykładu „Antoni Kątski (1816 – 1899) – wirtuoz, kompozytor, podróżnik, paryski przyjaciel Fryderyka Chopina”. Na koniec młodzież i nauczyciele obsypali pana profesora dodatkowymi pytaniami. Najwyraźniej ciekawa biografia polskiego pianisty i kompozytora oraz prezentacja jego utworów zrobiła na nich wielkie wrażenie.
Wieczorem o godzinie 18:00 odbył się koncert, podczas którego Sławomir Dobrzański zaprezentował kilka utworów z bogatej twórczości Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.
Organizatorem warsztatów, wykładu i koncertu była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu i Towarzystwo Muzyczne FERMATA.


Oto fragment koncertu:
Maria Szymanowska - Romans
www.youtube.com/watch />
sieradz.eu/gosc-z-usa-w-szkole-muzycznej
www.sieradztomy.pl/2019/10/profesor-dobrzynski-w-sieradzu.html
sieradz.naszemiasto.pl/koncert-wyklad-i-warsztaty-amerykanskiego-pianisty/ar/c13-7389520
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/profesor-z-usa-z-wykladami-i-koncertem-w-szkole-muzycznej
siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10560-rodak-z-usa-gociem-sieradzkiej-muzycznejSŁAWOMIR DOBRZAŃSKI - FORTEPIAN
WYKŁAD, WARSZTATY, KONCERT


W środę wieczorem, 16 października, o godzinie 18:00 zapraszamy na koncert amerykańskiego pianisty pana profesora Sławomira Dobrzańskiego.
Koncert będzie poświęcony twórczości Marii Szymanowskiej oraz Antoniego Kątskiego – polskich kompozytorów i pianistów XIX w.
Pan profesor rozpocznie wizytę w naszej szkole już o 10:00. Spotka się wówczas z uczniami i nauczycielami naszej szkoły, poprowadzi warsztaty pianistyczne oraz zaprezentuje multimedialny wykład „Antoni Kątski (1817 – 1899) – wirtuoz, kompozytor, podróżnik, paryski przyjaciel Fryderyka Chopina”.
Organizatorem muzycznego wydarzenia są Towarzystwo Muzyczne FERMATA i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/o-marii-szymanowskiej-i-antonim-katskim-w-szkole-muzycznej-zaproszenie-na-koncert
sieradz.eu/koncert-slawomira-dobrzanskiego
www.sieradztomy.pl/2019/10/profesor-sawomir-dobrzynski-w-sieradzu.html
www.regionkultury.pl/aktualnosci-dodane-przez-uzytkownikow-a219/koncert-slawomira-dobrzanskiego-r5855
www.facebook.com/CentrumInformacjiKulturalnejWSieradzu/photos/pb.142240175904893.-2207520000.1570647143./2159435267518697/ /> www.kiwiportal.pl/wydarzenia/606896/sieradz-koncert-slawomira-dobrzanskiego-ldz10
www.koncertomania.pl/koncert/3391924/slawomir-dobrzanski-sieradz-16-10-2019.html
sieradz.naszemiasto.pl/koncert-amerykanskiego-pianisty-w-psm-w-sieradzu-w-srode-16/ar/c13-7381444MULTIMEDIALNIE O MARII SZYMANOWSKIEJ


W związku z przypadającą w grudniu 230. rocznicy urodzin, rok 2019 został ogłoszony rokiem Marii Szymanowskiej. Rok 2019 jest również rokiem poświęconym Stanisławowi Moniuszce w 200 rocznicę urodzin.
W Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu niedawno odbyła się audycja poświęcona Stanisławowi Moniuszce. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele.
W czwartek, 6 czerwca mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Sławomira Dobrzańskiego dotyczącego życia i twórczości Marii Szymanowskiej.
Pan prof. Dobrzański jest najwybitniejszym badaczem biografii i działalności artystycznej naszej znakomitej, dziewiętnastowiecznej pianistki i kompozytorki. Nagrał 3 – płytowy album z wszystkimi dziełami fortepianowymi Szymanowskiej. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Kansas. Sprawuje tam funkcję kierownika katedry instrumentów klawiszowych.
Jest również związany poprzez koneksje rodzinne z Ziemią Sieradzką, stąd jego wizyta w naszym regionie. Korzystając z okazji zgodził się zaprezentować w szkole muzycznej multimedialny wykład, podczas którego na żywo wykonywał utwory Marii Szymanowskiej. Dowodził, że twórczość pianistki odcisnęła trwałe piętno na młodym Chopinie.
Maria Szymanowska to wyjątkowa postać. Skomponowała ponad sto utworów w stylu brillante na fortepian, a jej utwory publikowane były w całej Europie. Nokturn Le Murmure był przebojem epoki. Skomponowała największy zbiór mazurków przed Chopinem. Jej etiudy i preludia były na swoje czasy niezwykle nowoczesne i odkrywcze. Była pierwszą kobietą w historii która, jak prawdziwy zawodowy muzyk, utrzymywała się wyłącznie z koncertów oraz z kompozycji. Zdobyła uznanie Cherubiniego, Goethego, Mendelssohna, Field’a, Glinki, Clementiego, Hummla, Schumanna, Lipińskiego, Ogińskiego… Była teściową Adama Mickiewicza, któremu ułatwiła wyjazd z Rosji na Zachód.
Ciąg dalszy wykładu nastąpił wieczorem. W Zespole Pałacowo – Parkowym w Małkowie Pan profesor dał koncert, na który składały się utwory Marii Szymanowskiej i drugiego, znakomitego, dziewiętnastowiecznego pianisty i kompozytora Antoniego Kątskiego.
Wystosowaliśmy zaproszenie do Pana prof. Dobrzańskiego, aby podczas następnego pobytu w Polsce wystąpił w sieradzkiej szkole muzycznej z wykładem i recitalem poświęconym życiu i twórczości Antoniego Kątskiego. Czekamy z niecierpliwością.
Organizatorami opisanych wydarzeń była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu, Towarzystwo Muzyczne FERMATA oraz Zespół Pałacowo – Parkowy w Małkowie.
Dziękujemy rozgłośni „Nasze Radio” za patronat medialny.
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/multimedialnie-o-marii-szymanowskiej
www.sieradztomy.pl/2019/06/wykad-i-koncert-prof-sawomira.html
infotydzien.info/platformy2/17445-sieradz-audycja-poswiecona-stanislawowi-moniuszce-fotogaleria.html
www.nasze.fm/news,32098

ŚWIĘTO AKORDEONU, ALE KLARNETU TEŻ


W roku 2019 Międzynarodowy Dzień Akordeonu w PSM I st. w Sieradzu obchodzono z lekkim opóźnieniem, ale za to przez dwa dni. Do świętujących akordeonistów przyłączyli się również klarneciści, gdyż w duecie ze znakomitym akordeonistą Michaelem Bridgem wystąpił klarnecista – Kornel Wolak.
W pierwszej odsłonie Double Double Duo, bo taką nazwę zespołu przyjęli kanadyjscy muzycy, dało ponad godzinny koncert na scenie Sali Koncertowej sieradzkiej szkoły muzycznej. Mieliśmy okazję posłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha nie tylko w typowo barokowej aranżacji, ale również Bacha na rockowo.
Panowie zaskoczyli słuchaczy Chopinem w opracowaniu na klarnet i fortepian.
Na fortepianie muzycy również zagrali utwór na cztery ręce.
Wśród prezentowanych kompozycji znalazły się również motywy ze ścieżek dźwiękowych różnych filmów, folkowa muzyka kanadyjska, bułgarska, nieśmiertelne Tico Tico oraz Polka Dziadek.
Koncert, który zakończył się bisem i owacjami na stojąco w niezwykle ciekawy sposób prowadził pan Kornel Wolak.
Drugiego dnia uczniowie oraz pedagodzy, również z innych szkół regionu łódzkiego wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez tych wybitnych muzyków. Pan Kornel Wolak ćwiczył wybrane aspekty gry klarnetowej z młodzieżą, zaś Michael Bridge zaprezentował tylko niektóre, z niemającej końca listy, możliwości akordeonu cyfrowego, na którym grał podczas wtorkowego koncertu.
Organizatorem tej wspaniałej dwudniowej imprezy była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu, Towarzystwo Muzyczne FERMATA, Zespół Pałacowo – Parkowy w Małkowie, a wsparcie finansowe, za co dziękują uczniowie, pedagodzy i melomani, nadeszło ze strony NZOZ Zdrowie.
Lokalna rozgłośnia „Nasze Radio” sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem.sieradz.eu/double-double-duo
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/swieto-akordeonu-ale-rowniez-klarnetu-w-szkole-muzycznej
www.nasze.fm/news,32084
infotydzien.info/platformy2/17435-obchody-miedzynarodowego-dnia-akordeonu-w-psm-i-st-w-sieradzu-fotogaleria.htmlWYKŁAD PROFESORA
SŁAWOMIRA DOBRZAŃSKIEGOPaństwowa Szkoła Muzyczna I st., Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu i Zespół Pałacowo – Parkowy w Małkowie zapraszają na multimedialny wykład Sławomira Dobrzańskiego (USA) „Maria Szymanowska, jako najwybitniejsza przedstawicielka wczesnego romantyzmu w Polsce”.
Twórczość Marii Szymanowskiej i jej postać jest mało znana w naszym środowisku. Warto zainteresować się życiem i twórczością najwybitniejszej polskiej pianistki i kompozytorki przed Chopinem.
Sławomir Dobrzański jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz University of Connecticut, gdzie uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie gry na fortepianie w 2001 roku.
Jako solista i kameralista Dobrzański występował w Polsce, Słowacji, Serbii, na Litwie i Ukrainie, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, Macedonii, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Peru, Ekwadorze, Argentynie, Paragwaju, Meksyku, w Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Indiach i w Indonezji.
Jako pedagog, Dobrzański wykładał na Uniwersytecie Rhode Island i w Concordia College. Od roku 2005 jest profesorem gry na fortepianie w Kansas State University, gdzie był kierownikiem katedry instrumentów klawiszowych w latach 2009-2013. Do jego obowiązków w Kansas należą również wykłady o literaturze fortepianowej oraz nauka muzyki kameralnej i akompaniamentu. Uczył także gościnnie w Konserwatorium Narodowym w Limie, Peru, Narodowym Konserwatorium w Asuncion w Paragwaju, w Konserwatorium Narodowym w Bratysławie, na Uniwersytecie Aletheia w Taipei na Tajwanie, na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie (UNAM) w Mexico City, w Chopin Academy na Keimyung University w Daegu w Korei Południowej, oraz na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Uczniowie z klasy profesora Dobrzańskiego często otrzymują nagrody i wyróżnienia na lokalnych i stanowych konkursach pianistycznych.
Dobrzański jest autorem pierwszej anglojęzycznej biografii Marii Szymanowskiej. Książka została wydana przez Polish Music Center na University of Southern California w 2006 roku. Wydał również pierwsze w świecie nagranie kompletu dzieł fortepianowych Szymanowskiej, opublikowane przez Acte Prealable w Polsce w 2013 roku.
Wykład Sławomira Dobrzańskiego odbędzie się 6 czerwca 2019 r. o godzinie 14:00 w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu, ul. Jana Pawła II 48.
Tego samego dnia o godzinie 18:00 w Zespole Pałacowo – Parkowym w Małkowie (12 km od Sieradza drogą nr 83) odbędzie się koncert Sławomira Dobrzańskiego podczas którego artysta wykona kompozycje Marii Szymanowskiej i Antoniego Kątskiego.
Wstęp na wykład i koncert jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy.www.kiwiportal.pl/wydarzenia/554353/koncert-wyklad-profesora-slawomira-dobrzanskiego-sieradz-ldz10
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/wyklad-profesora-slawomira-dobrzanskiego-poswiecony-marii
www.koncertomania.pl/koncert/3363212/slawomir-dobrzanski-sieradz-06-06-2019.html
infotydzien.info/imprezy/17351-sieradz-multimedialny-wyklad-slawomira-dobrzanskiego-plakat.html
www.facebook.com/CentrumInformacjiKulturalnejWSieradzu/photos/pb.142240175904893.-2207520000.1558473877./1919015854893974/ /> www.regionkultury.pl/aktualnosci-dodane-przez-uzytkownikow-a219/wyklad-profesora-slawomira-dobrzanskiego-r5721
www.nasze.fm/news,32041

ŚWIATOWY DZIEŃ AKORDEONU


Światowy Dzień Akordeonu przypada 17 maja. Z tej okazji chcieliśmy zaprosić Państwa na koncert oraz warsztaty. Niestety nie udało się zorganizować koncertu dokładnie w dniu święta akordeonistów, ale nietuzinkowy koncert z tej okazji odbędzie się 4 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00 w naszej szkole. Warsztaty dla akordeonistów i klarnecistów zaplanowane zostały w dniu 5 czerwca 2019 r. o godzinie 11:00.
Wykonawcami i wykładowcami będą muzycy z Kanady. Michael Bridge – akordeon i Kornel Wolak – klarnet.
Dynamiczny zespół muzyczny, Kornel Wolak (klarnet) i Michael Bridge (akordeony) to artyści, pedagodzy, badacze, przedsiębiorcy z globtrottingu, przesuwający tradycyjne granice swoich instrumentów. Występują jako duet lub z pełną orkiestrą, lub kwartetem smyczkowym – grając w wyjątkowym orkiestrowym repertuarze muzyki barokowej, klasycznej, ludowej i współczesnej. Jako nauczyciele-badacze, są gościnnymi wykładowcami na uniwersytetach i konferencjach oraz prowadzą i publikują oryginalne badania związane z ich praktykami wykonawczymi. Ich działalność pedagogiczna w połączeniu z rozrywkową obecnością na scenie doprowadziły do uznania krytyki w Europie i Ameryce Północnej.
Bridge i Wolak angażuje się w edukację muzyczną młodzieży. Zarówno Kornel, jak i Michael mają ponad dziesięcioletnie doświadczenie, prezentując dobrze zorganizowane, elastyczne i wciągające programy edukacyjne.

Organizatorzy PSM I st. w Sieradzu, Towarzystwo Muzyczne FERMATA dziękują sponsorom za wsparcie. Tym razem kulturę zechcieli wesprzeć NZOZ „Zdrowie” oraz Zespół Pałacowo – Parkowy w Małkowie.
Od strony mediów patronat nad imprezą objęło „Nasze Radio”
Wstęp na koncert i wykład jest bezpłatny.www.kiwiportal.pl/wydarzenia/554365/koncert-swiatowy-dzien-akordeonu-sieradz-ldz10
esi24.net/wiadomosci-pabianice/wydarzenia/swieto-akordeonistow
www.koncertomania.pl/koncert/3363211/double-double-duo-sieradz-04-06-2019.html
infotydzien.info/imprezy/17354-sieradz-zaproszenie-na-warsztaty-akordeonowe-plakat.html
www.regionkultury.pl/aktualnosci-dodane-przez-uzytkownikow-a219/swiatowy-dzien-akordeonu-koncert-i-warsztaty-r5720
www.facebook.com/CentrumInformacjiKulturalnejWSieradzu/photos/pb.142240175904893.-2207520000.1558473979./1919014011560825/ /> www.nasze.fm/news,32011SŁAWOMIR DOBRZAŃSKI 16 X 2019

SŁAWOMIR DOBRZAŃSKI

DOUBLE DOUBLE DUOProjekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl