Strona główna      |       Kontakt      |       Mapa serwisu
Newsletter

Nowości, informacje, koncerty wprost do twojej skrzynki e-mail. Zapisz się do bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 - 08:57

Słucham, poznaję, rozumiem!

SŁUCHAM. POZNAJĘ. ROZUMIEM!


Regulamin
IX Regionalnego Konkursu
SŁUCHAM. POZNAJĘ. ROZUMIEM!


I. Cele konkursu
1. Rozbudzanie zainteresowań uczniów w zakresie słuchania muzyki klasycznej
2. Rozwijanie zdolności percepcji muzyki
3. Wdrażanie do świadomego odbioru muzyki

II. Organizacja konkursu
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów PSM I st. i OSM I st. regionu łódzkiego zainteresowanych słuchaniem muzyki klasycznej (roczniki 2002 i młodsze)
2. Organizatorem konkursu jest PSM I st. w Sieradzu.
3. Autorką wszystkich zadań konkursowych jest Izabela Rudzka – nauczycielka PSM I st. w Sieradzu.
4. Wyniki konkursu oceniać będzie jury złożone z nauczycieli szkół muzycznych regionu łódzkiego.
5. Jury oceny poziomu wykonania zadań konkursowych, ogłosi listę uczestników konkursu zakwalifikowanych do II etapu, wyłoni zwycięzców etapu II i zadecyduje o podziale nagród. Jego decyzje są ostateczne.

III. Terminy
1. Konkurs odbędzie się 9 maja 2018 r. w dwóch etapach:
a. etap I w formie pisemnego testu – o godzinie 12.15
b. etap II – ustny, z udziałem publiczności o godzinie 15.00
2. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do dnia 26 kwietnia 2018 r. na adres:
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sieradzu
ul. Jana Pawła II 48
98-200 Sieradz
tel./fax 43 8271797
e-mail: sekretariat@psmsieradz.pl
3. Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:
a. imię i nazwisko uczestnika
b. datę urodzenia
c. imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego ucznia do konkursu
d. adres, tel./fax i e-mail szkoły
4. Potwierdzenie zgłoszenia oraz inne informacje o konkursie organizator prześle drogą elektroniczną do 27 kwietnia 2018 r.
5. Każda szkoła może zgłosić do 5 uczestników. W związku z dużym zainteresowaniem konkursem w poprzednich edycjach przewidziano możliwość zgłaszania listy rezerwowej z każdej szkoły. Listy te zostaną uruchomione w przypadku niewykorzystania limitu miejsc przez pozostałe szkoły. O wyborze uczestników zadecyduje wówczas kolejność zgłoszeń.
6. Uczniowie biorą udział w konkursie indywidualnie.

IV. Wymagania konkursowe
1. Wszystkie zadania konkursowe są zadaniami wyłącznie słuchowymi. Są to:
a. rozpoznawanie barw instrumentów muzycznych: skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, fletu, oboju, klarnetu, saksofonu, fagotu, trąbki, waltorni, puzonu, tuby, fortepianu, harfy, klawesynu, gitary, organów, akordeonu oraz wybranych instrumentów perkusyjnych (kotłów, werbla, trójkąta, tamburynu, talerzy, pudełka akustycznego, kastanietów, marakasów, ksylofonu, czelesty)
b. rozróżnianie rodzajów głosów ludzkich: sopran, alt, kontratenor, tenor i bas
c. określanie typów zespołów wykonawczych: duetu, tria, kwartetu, zespołu kameralnego, orkiestry smyczkowej, dętej, kameralnej lub symfonicznej oraz rodzajów chóru (dziecięcy, męski, żeński, mieszany)
d. rozpoznawanie polskich tańców narodowych
e. charakteryzowanie elementów dzieła muzycznego poprzez rozróżnianie typów melodyki (kantylenowa, figuracyjna, ornamentalna, deklamacyjna), rytmiki (swobodna, ustalona – określenie metrum), agogiki (stała np. andante, zmienna np. rallentando lub różne tempa np. adagio i allegro), dynamiki (stała np. mf lub zmienna np. mf-f), artykulacji (stała np. staccato lub zmienna np. legato i pizzicato)
f. rozróżnianie typów faktury: monodia, homofonia, polifonia
g. określanie zasady kształtowania utworu (budowa okresowa, budowa ewolucyjna)
h. rozpoznawanie wybranych form muzycznych: forma pieśni, rondo, wariacje, fuga
i. rozróżnianie epoki, z której pochodzi słuchany utwór w oparciu o podstawowe jej cechy
j. podanie nazwiska kompozytora i tytułu utworu następujących kompozycji z kanonu muzyki klasycznej (uczestników obowiązuje znajomość trzyminutowych początkowych fragmentów - wymienionych kompozycji lub ich części podanych w nawiasach):

j.1. Anonim, Bogurodzica
j.2. Palestrina, Missa Papae Marcelli (Kyrie)
j.3. Gomółka, Kleszczmy rękoma
j.4. Wacław z Szamotuł, Już się zmierzcha
j.5. Wincenty z Kielc, Gaude, Mater Polonia
j.6. Corelli, Concerto grosso ”Na Boże Narodzenie”
j.7. Vivaldi, Cztery pory roku, Wiosna
j.8. Vivaldi, Cztery pory roku, Lato (cz. III)
j.9. Vivaldi, Cztery pory roku, Jesień
j.10. Vivaldi, Cztery pory roku, Zima
j.11. Haendel, Mesjasz (Alleluja)
j.12. Bach, III Suita orkiestrowa D-dur (Aria)
j.13. Bach, Toccata i fuga d-moll
j.14. Bach, Msza h-moll (Chór „Osanna in exelsis”)
j.15. Bach, Koncert na 2 skrzypiec d-moll
j.16. Charpentier, Te Deum (Prelude - Te Deum laudamus)
j.17. Albinoni, Adagio g-moll
j.18. Pachelbel, Kanon
j.19. Haydn, Symfonia G-dur nr 94 „Niespodzianka” (Andante)
j.20. Mozart, Marsz turecki
j.21. Mozart, Eine kleine Nachtmusik
j.22. Mozart, Don Giovanni (La ci darem la mano)
j.23. Mozart, Symfonia g-moll nr 40
j.24. Mozart, Czarodziejski flet (Aria Królowej Nocy „Der Hölle Rache”)
j.25. Mozart, Requiem (Lacrimosa)
j.26. Beethoven, V Symfonia c-moll
j.27. Beethoven, Sonata op. 27 „Księżycowa”
j.28. Beethoven, IX Symfonia d-moll (Oda do radości)
j.29. Schubert, Pstrąg
j.30. Schubert, Ave Maria
j.31. Rossini, Cyrulik sewilski (Uwertura - bez wstępu)
j.32. Chopin, Koncert fortepianowy e-moll op.11 (cz. II - Romanza)
j.33. Chopin, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (cz. III - Rondo. Vivace)
j.34. Chopin, Preludium Des-dur op.28 nr 15 „Deszczowe”
j.35. Chopin, Polonez As-dur op.53
j.36. Chopin, Etiuda c-moll ”Rewolucyjna” op. 10 nr 12
j.37. Chopin, Mazurek D-dur op. 33 nr 2
j.38. Paganini, Kaprys a-moll op. 1 nr 24
j.39. Mendelssohn, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
j.40. Schumann, Marzenie
j.41. Moniuszko, Prząśniczka
j.42. Moniuszko, Straszny dwór (Aria Skołuby)
j.43. Smetana, Moja Ojczyzna (Wełtawa)
j.44. Verdi, Aida (Marsz triumfalny)
j.45. Wagner, Walkiria (Cwał Walkirii)
j.46. Wieniawski, Polonez D-dur op. 4
j.47. Musorgski, Obrazki z wystawy (Taniec piskląt w skorupkach)
j.48. Rimski-Korsakow, Lot trzmiela
j.49. Czajkowski, Koncert fortepianowy b-moll op. 23
j.50. Czajkowski, Dziadek do orzechów (Marsz)
j.51. Brahms, Walc As-dur op.39 nr15
j.52. Grieg, Suita „Peer Gynt” nr 1 (W grocie Króla Gór)
j.53. Bizet, Carmen (Uwertura)
j.54. Gounod /J.S. Bach, Ave Maria
j.55. Saint-Saëns, Karnawał zwierząt (Finał)
j.56. Ravel, Bolero
j.57. Strauss, Tako rzecze Zaratustra
j.58. Debussy, Popołudnie fauna
j.59. Strawiński, Święto wiosny (cz. II - Zwiastuny wiosny)
j.60. Barber, Adagio na smyczki
j.61. Paderewski, Fantazja polska
j.62. Szymanowski, Mity (Źródło Aretuzy)
j.63. Prokofiew, Romeo i Julia (Montecchi i Capuleti)
j.64. Prokofiew, Piotruś i wilk (Temat Piotrusia)
j.65. Orff, Carmina Burana
j.66. Holst, Planety (Mars)
j.67. Lutosławski, Melodie ludowe (Od Sieradza płynie rzeka)
j.68. Lutosławski, Wariacje na temat Paganiniego
j.69. Górecki, Trzy utwory w dawnym stylu (cz. II)

Uwaga: Podstawą dla zadań z podpunktów a – i będą przykłady z literatury muzycznej inne od wyżej podanych.

7. Nagrania w formacie mp3 możliwe są do pobrania ze strony internetowej. Aby otrzymać link do wystarczy napisać na rudzka@wp.pl z prośbą o te pliki.
8. Jako bazę wiadomości teoretycznych należy przyjąć podręcznik dla Agnieszki Kreiner – Bogdańskiej W krainie muzyki, PWM, Kraków 2006

V. Uwagi końcowe
Wszelkich dodatkowych informacji na temat konkursu udziela telefonicznie jego organizatorka - pani Izabela Rudzka: w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 15-18.30 pod numerem szkoły.



Dyrektor Szkoły
Andrzej Grześkowiak




SŁUCHAM, POZNAJĘ, ROZUMIEM!

W dniu 9 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu odbył się VIII Regionalny Konkurs „SŁUCHAM. POZNAJĘ. ROZUMIEM!”.

W konkursie udział wzięło 24 uczniów z 6 szkół muzycznych I stopnia regionu łódzkiego.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Michalina Piwowaron z PSM I im. F. Chopina w Skierniewicach
kl. p. Izabeli Przecherskiej-Banaszczyk

II miejsce – Zofia Michałowicz z PSM I st. w Sieradzu kl. p. Izabeli Rudzkiej

III miejsce – Aleksandra Włodarczyk z PSM I st. w Końskich
kl. p. Mirosławy Stańczyk.

Wyróżnienia:
Zofia Sokołowska z OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
kl. p. Domi niki Lenarczyk-Paprockiej
Kacper Malinowski z OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
kl. p. Dominiki Lenarczyk-Paprockiej
Alicja Baran z PSM I im. F. Chopina w Skierniewicach kl. p. Izabeli Przecherskiej-Banaszczyk Gaja Wilewska z OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi
kl. p. Katarzyny Hordyńskiej-Michalak
Kalina Dudczak z PSM I st. w Sieradzu kl. p. Izabeli Rudzkiej Julia Miłosz z PSM I st. w Sieradzu kl. p. Izabeli Rudzkiej Aleksandra Zmieniecka z PSM I st. w Końskich kl. p. Mirosławy Stańczyk.






SŁUCHAM, POZNAJĘ, ROZUMIEM!



Projekt i realizacja VEGA.NET.PL
Państwowa Szkoła Muzyczna I st.
98 - 200 Sieradz | ul. Jana Pawła II 48
tel/fax +48 43 / 827 - 17 - 97
E-mail: psms@poczta.onet.pl | sekretariat@psmsieradz.pl
Internet: www.psmsieradz.pl